خرید شال رضايي: کردان صادقانه بگويد چقدر قصور داشته

نماينده مسجد سليمان در واکنش به اثبات جعلي بودن مدرک تحصيلي کردان، اظهار داشت: وزير کشور صادقانه بگويد چقدر قصور داشته است.

اميدوار رضايي عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس، در گفت‌‏وگو با خبرنگار “ايلنا”، در پاسخ به اينکه واکنش نمايندگان به اين موضوع چه خواهد بود، اظهار داشت: بعيد است که نمايندگان به مدرک تحصيلي آقاي کردان راي اعتماد داده باشند، چرا که پيش از اين نيز وزرايي با مدرک تحصيلي ديپلم و فوق ديپلم از مجلس راي اعتماد گرفته بودند.
وي افزود: اما ارائه مدرک جعلي از سوي وزير کشور به مجلس در جلسه بررسي صلاحيت وي يک اشتباه بزرگ از سوي دولت در معرفي چنين وزيري بوده است که بايد به نوعي جبران شود. چرا که اين مساله هم به مجلس ضرر زده و هم خساراتي را به دولت وارد کرده است.
رضايي با اشاره به قرائت گزارش کميسيون آموزش و تحقيقات از مدرک تحصيلي جعلي وزير کشور در جلسه غير رسمي سه‌‏شنبه گذشته، ادامه داد: لازم است که وزير کشور و يا نماينده‌‏اي از سوي دولت در صحن علني مجلس حاضر شده و نسبت به اين مساله به نمايندگان توضيح دهد.
وي با بيان اينکه حداقل واکنش وزير کشور بايد عذرخواهي از نمايندگان باشد، تصريح کرد: يافتن راه‌‏حلي براي جبران اين خسارت بايد در يک بحث دو طرفه ميان دولت و مجلس انجام شود. تا مردم هم از واقعيت‌‏هاي اين موضوع مطلع شوند.
نماينده مسجد سليمان در واکنش به محتواي نامه وزير کشور به احمدي‌‏نژاد در اين‌‏باره گفت:‌ ظاهراً ايشان گفته‌‏‌‏اند که از جعلي بودن مدرک خود بي‌‏‌‏اطلاع بوده و شخصي ايشان را فريب داده است. اين مساله بايد در مجلس براي نمايندگان و مردم مشخص شود. که چقدر واقعيت دارد.

اميدوار رضايي با تاکيد بر اينکه وزير کشور بايد در مجلس اعلام کند که چقدر در اين زمينه قصور داشته است، ادامه داد:‌ صداقت مسوولان براي مردم و مجلس مهم‌‏تر از اصل مدرک دکتري، ليسانس و فوق ليسانس است. چرا که اعتماد عمومي بالاترين سرمايه اجتماعي است.کردان مقصر نيست، قصور داردعضو هيات رئيسه مجلس با بيان اينکه براي نمايندگان محرز است که کردان شخصا اقدام به جعل مدرک تحصيلي‌‏اش نکرده است، گفت:‌ کردان مقصر نيست، تنها قصور دارد. حميدرضا حاجي‌‏بابايي نماينده همدان در حاشيه نماز عيد فطر در گفت‌‏و گو با خبرنگار “ايلنا”، در پاسخ به اين سوال که تکليف قانوني مجلس با توجه به جعلي بودن مدرک تحصيلي وزير کشور ‌‏چيست؟، اظهار داشت:‌ مجلس به عنوان قوه مقننه کار خاصي در اين زمينه ندارد و نمايندگان هر تکليفي که براي خود قائلند، مي‌‏توانند ادا کنند.عضو هيات رئيسه مجلس افزود: رئيس مجلس دستور بررسي مدرک تحصيلي وزير کشور را داده بود تا نتايج آن را در صحن مجلس ارائه کنند. اما اين بدان معني نبود که حتماً‌ بايد تکليفي از سوي مجلس انجام بپذيرد يا نپذيرد. تنها گزارشي بود که دستور تهيه آن را رئيس مجلس به رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات داده بود که پس از آماده شدن، آنچه واقعيت بود بيان شد.حاجي بابايي در خصوص احتمال استيضاح کردان گفت:‌ تاکنون به صورت رسمي طرح استيضاح وزير کشور به هيات رئيسه ارائه نشده است.البته ممکن است نمايندگاني جسته گريخته حرف‌‏هايي زده باشند اما اقدام رسمي‌‏اي در اين زمينه انجام نشده و در دستور کار مجلس قرار نگرفته است.به اعتقاد وي ممکن است فردي اشتباهاً مرتکب کاري شود. مجلس هم وظيفه دارد آن مساله را بررسي کند و بعد تکليف شرعي خود را انجام دهد.حاجي‌‏بابايي در پاسخ به اين سوال که آيا قانوناً در بحث وزارت کشور آقاي کردان خللي وجود دارد يا نه؟، تصريح کرد: قانوناً خير. چرا که قانون شرطي براي مدرک تحصيلي وزير کشور اعلام نکرده است. ايشان فوق ديپلمش قطعي است.نماينده همدان در خصوص مدرک ليسانس و فوق ليسانس علي کردان گفت: در همان گزارشي که از سوي آقاي عباسپور اعلام شد؛ آماده است که وزير کشور تعدادي از واحدهاي آن مقطع تحصيلي را گذرانده اما منجر به اخذ مدرک ليسانس نشده است.عضو هيات رئيسه مجلس با بيان اينکه کردان مقصر نيست، اما قصور دارد، ‌‏اظهار داشت: قصور کردان به اين دليل است که به فردي اعتماد کرده تا در قبال ارائه يک مقاله از او مدرکي به عنوان دکتراي افتخاري دريافت کند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید