خرید شال تفسير معکوس سخنان احمدي نژاد درباره اسرائيل

«العربيه» نوشت: يکي از روزنامه‌هاي بزرگ بريتانيا نسبت به ناديده گرفتن اظهارات رسانه‌اي پرزيدنت احمدي‌نژاد از سوي رسانه‌هاي غربي طي مصاحبه وي با روزنامه آمريکايي «نيويورک ديلي نيوز» در تاريخ 24 سپتامبر 2008 در مورد شرايط قبول موجوديت اسرائيل اظهار شگفتي کرد.
به گزارش سرويس بين‌الملل «»،‌ «العربيه» نوشت: آقاي احمدي‌نژاد در سخنان خود به طور قابل ملاحظه‌اي قبول موجوديت اسرائيل را مورد اشاره قرار داده است و گفته است: «در صورتي که رهبران فلسطين با راه حل دو دولت موافقت کنند، ممکن است ايران هم‌زيستي با دولت اسراييل را بپذيرد».
نويسنده مقاله که يکي از روزنامه‌نگاران معروف بريتانيا به نام «پيتر تاچل» است، در وبلاگ «اظهار نظرآزاد» روزنامه «گاردين» مي‌نويسد: چرا رسانه‌هاي بين المللي روي گفته‌هاي احمدي نژاد مبني بر به رسميت شناختن اسرائيل مانور ندادند؟
وي در ادامه گفت كه احمدي‌نژاد در 24 سپتامبر به طور «شگفت انگيزي» در پاسخ به سؤال خوان گنزالس، خبرنگار روزنامه «نيويورك ديلي نيوز» و خانم ايمي گودمن گزارشگر برنامه تلويزيون «دمکراسي هم اکنون» درباره احتمال به رسميت شناختن موجوديت اسرائيل گفته است: «اگر آنها (فلسطيني‌ها) خواهان ماندن صهيونيست‌ها هستند، پس مي‌توانند بمانند، ما به تصميم ملت فلسطين احترام مي‌گذاريم».
به گزارش «العربيه»،‌ پيتر تاچل از سخنان پرزيدنت احمدي‌نژاد چنين برداشت کرده است که وي در حقيقت وجود دو دولت را پذيرفته است و بدين ترتيب «با توجه به اين که اکثريت ملت فلسطين پذيراي راه حل تشکيل دو دولت هستند»، بنابراين  احمدي نژاد راه را براي تاييد گفت‌وگوهاي صلح خاورميانه هموار ساخته است.
نگارنده مقاله ضمن اظهار تعجب از موضع رسانه‌هاي بين‌المللي که اظهارات احمدي‌نژاد در مورد احتمال به رسميت شناختن اسرائيل از سوي ايران را ناديده گرفته‌اند مي‌نويسند: آنچه که به‌اندازه (سخنان احمدي‌نژاد) شگفت‌آور است، عدم انتشار اين رويداد از طريق رسانه‌هاي بين‌المللي است. درحالي که سالها از پرزيدنت احمدي‌نژاد بدگويي مي‌شد و (علل) اين مساله قابل درک است، ولي اکنون که وي حرف‌هاي سازنده و مثبتي زده، رسانه‌ها وي را سانسور مي‌کنند که معلوم نيست آيا به خاطر برخي مسائل ضد ايراني است و يا (دليل آن) مسائل حمايت از اسرائيل؟
پيتر تاچل سپس علل عدم بازتاب سخنان آقاي احمدي‌نژاد در رسانه‌ها را از منظر سياسي و مطبوعاتي زير سؤال برد و آن را به عنوان چرخشي ريشه‌اي نسبت به مواضع تند گذشته وي نسبت به اسرائيل دانست و افزود: «همين يک هفته پيش در تهران مي‌گفت اسرائيل باقي نخواهد ماند.»
نويسنده مقاله در ادامه مي‌گويد: من از احمدي نژاد دفاع نمي‌کنم و به هيچ وجه مورد تاييد من نيست و پيشتر ده‌ها بار مقابل سفارت ايران در لندن دست به اعتراض زدم و ده‌ها مقاله دارم که در آنها فشار در ايران را محکوم کردم.
وي در ادامه به شرح مواضع خود نسبت به دولت ايران که در برنامه‌هاي تلويزيوني‌اش روي اينترنت منعکس شده است، پرداخت و از جمله به آنچه که «برخورد نژادپرستانه رژيم ايران با شهروندان عربش و افزايش مقاومت مردمي در برابر شيوه‌هاي پليسي» دانست، اشاره کرد. در همين حال اظهار داشت: «اميدوارم که شخصي با انديشه باز و منصف باشم تا بتوانم گواه آن باشم که چه بسا احمدي نژاد تغيير موضع داده وچنين بر مي‌آيد که اکنون حاضر است ـ با موافقت فلسطيني‌ها ـ همزيستي دو دولت اسرائيل و فلسطين را در کنار يکديگر بپذيرد».
پيتر تاچل در ادامه افزود: من به‌اندازه يک سر انگشت از موضع خود در محکوميت حکومت احمدي نژاد عقب نشيني نمي‌کنم، اما در عين حال خود را تا اندازه زيادي موافق با اظهارات رئيس جمهور ايران در مورد دلايل شکست روند صلح در خاورميانه مي‌يابم.
نويسنده ضمن محکوميت ايران، موضع احمدي نژاد نسبت به اسرائيل را تاييد کرد و تصريح نمود: امتيازاتي که اشغالگران خواهند داد، کليد صلح در خاورميانه خواهد بود؛ بنابراين اسرائيل ملزم است که زمام ابتکار عمل را در دست گيرد و با عقب نشيني يکجانبه از تمام سرزمين‌هايي که به طور غير قانوني (طبق قطعنامه‌هاي شوراي امنيت) در جنگ 1967 اشغال کرده است، برقراري صلح را آغاز کند. يعني اينکه از کرانه باختري و نوار غزه کاملا عقب نشيني کند و همه شهرک‌هاي غير قانوني اسرائيلي را برچيند و بايد دولت مستقلي که برخوردار از حاکميت باشد، در سرزمين فلسطين ايجاد شود. به گزارش «»، اين نوع نسبت دادن برخي جملات و نيز برداشت معكوس از اظهارات رئيس جمهور كشورمان در حالي است كه رهبر انقلاب در خطبه‌‌هاي نماز جمعه تهران اعلام کرد، مواضع تهران درباره رژيم اسرائيل تغيير نيافته و همان مواضع انقلاب و امام است و احمدي نژاد نيز بر مواضع ضد اسرائيل ايران و تغيير نيافتن آن تأكيد كرد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید