خرید شال قتل نيروهاي روس در انفجاري در گرجستان

به گفته يک فرمانده نظامي روسيه، انفجاري در ناحيه جدايي‌طلب اوستياي جنوبي در گرجستان، باعث قتل هفت سرباز روس شده است.
به گزارش «بي.بي.سي»، در اين حادثه، يک اتومبيل انباشته از مواد منفجره در نزديکي يک پايگاه نظامي روسيه در تسخينوالي مرکز اوستياي جنوبي منفجر شد.
گرجستان در اين باره اعلام کرد، روسيه اين انفجار را سازماندهي کرده است تا عقب‌نشيني نيروهايش از منطقه را عقب بيندازد، اما روسيه گرجستان را مقصر دانست و گفت، اين حمله تلاشي براي تضعيف توافق آتش‌بس بين دو طرف بود.در پي مناقشه روسيه و گرجستان بر سر اين ناحيه جدايي‌طلب، تنش در منطقه همچنان بالاست.فرماندهي نظامي روسيه در اوستياي جنوبي گفت که در انفجار روز جمعه هفت سرباز ديگر زخمي شدند.
بنا بر بيانيه دولت اوستياي جنوبي، نيروهاي روسيه اين وسيله نقليه را به خاطر حمل سلاح در روستايي که ساکنان آن گرجي هستند، مصادره کرده بودند.
«ادوارد کوکويتي»، رهبر اوستياي جنوبي اين انفجار را يک عمل تروريستي عامدانه که توسط وزارت امنيت گرجستان طراحي شده بود، توصيف کرد. «شوتا يوتياشويلي»، سخنگوي وزارت کشور گرجستان اين ادعا را رد کرد.
وي به خبرگزاري فرانسه گفت: گمان مي‌کنم اين اقدام تحريک‌آميز با هدف توجيه ادامه حضور نيروهاي روسي در گرجستان باشد.
ناظران اتحاديه اروپا«جيمز راجرز»، خبرنگار «بي.بي.سي» در مسکو مي‌گويد که اين جدي‌ترين حادثه در اوستياي جنوبي از زمان نبرد دو ماه پيش گرجستان و روسيه است. نبردها روز هفتم اوت، با تلاش نيروهاي گرجي براي بازپس‌گيري اوستياي جنوبي آغاز شد.
روسيه در مقابل دست به حمله عليه نيروهاي گرجي زد و آنها را از اوستياي جنوبي و يک ناحيه ديگر جدايي طلب، آبخاز، بيرون راند.
پيشتر در هفته جاري ناظران اتحاديه اروپا، وارد يک نوار حفاظتي پيرامون اوستياي جنوبي که در کنترل روسيه است شدند؛ اين اقدام بخشي از توافق صلح است که دو طرف با ميانجي‌گيري فرانسه امضا کردند.
روسيه مي‌گويد تا روز دهم اکتبر از نوار حفاظتي در اطراف اوستياي جنوبي و آبخاز خارج خواهد شد، اما مسکو اين دو منطقه جدايي‌طلب را به رسميت شناخته است و مي‌گويد که تقريبا هشت هزار سرباز خود را در آنها نگاه خواهد داشت.
اتحاديه اروپا مي‌خواهد ناظرانش به اين نواحي دسترسي داشته باشند، اما روسيه بارها چنين تضميني را رد کرده است.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید