خرید شال نخستين فرود با چتر در دامنه هاي اورست

سه چترباز پس از سال‌ها تمرين، روز يكشنبه براي اولين بار در جهان موفق شدند با چتر نجات از هواپيما پرش کرده و در دامنه هاي اورست، بلندترين قله جهان فرود آيند.به گزارش خبرنگار ورزشي «» و به نقل از رويترز از كاتماندو،‌ حدود 32 چترباز از بيش از 10 كشور جهان از جمله بريتانيا،‌ كانادا، ‌آمريكا و نيوزلند از هفته گذشته براي پرش از هواپيمايي كه از ارتفاع 141 متري بالاي قله اورست مي‌گذرد در منطقه حضور داشتند.كريشنا آريال مسئول آژانس «اكتشاف هماليا» كه اين برنامه را ساماندهي كرده بود اعلام كرد كه روز يكشنبه 3 چترباز نيوزلندي، ‌بريتانيايي و كانادايي موفق به پرش از اين ارتفاع شده‌اند.

آريال كه از منطقه سيانگبوچ اورست شاهد پرش بوده است گفت: آنها مانند پرنده‌هاي كوچكي بودند كه در آسمان آبي پرواز مي كردند. اين اولين باري است كه انساني اين كار را انجام مي‌دهد و شگفتي مي‌آفريند.وي تاكيد كرد، هر 3 نفر حدود 30 ثانيه سقوط آزاد داشتند و بعد چترهاي نجات خود را باز كردند تا بر روي منطقه فرود حاضر شده فرود بيايند. به گفته آيرال اين چتربازها از چترهاي بزرگتر از حد معمول استفاده كردند تا به فرود بهتر و كنترل شده تر آنها در هواي رقيق آن ارتفاع كمك كند و هر 3 نفر نيز از ماسك‌هاي اكسيژن استفاده مي كردند.سر ادموند هيلاري از نيوزلند و تنزينگ نورگاي شرپاي نپالي اولين انسانهايي بودند كه موفق به صعود به قله اورست در 55 سال قبل و در 9 مه ۱۹۵۳ شدند. از آن زمان تاكنون بيش از 3 هزار كوهنورد موفق به انجام اين كار شده‌اند كه در ميان آنها يك پسر 16 ساله، يك پيرمرد 76 ساله، مردي با پاي مصنوعي، يك مرد نابينا و همچنين نمايندگاني از ايران حضور داشته‌اند.
 
مسئولان اين برنامه اعلام كرده‌اند كه پرش‌هاي ديگري نيز در همين هفته انجام خواهد شد. اين سريع ترين فرود از اين دست فرود‌ها در جهان محسوب مي‌شود.
 
گفتني است، ارتفاع قله اورست واقع در رشته كوه‌هاي هيماليا ۸٬۸۴۸ متر است و شرايط جوي اين ارتفاع در اكثر اوقات به حدي نامساعد است كه حتي راهپيمايي به سمت قله نيز با دشواري‌هاي فراواني همراه است و بدين لحاظ نخستين فرود در دامنه‌هاي اورست با چتر نجات، اتفاقي ويژه و منحصر به فرد و در عين حال خطرناك تلقي مي‌شود.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید