خرید شال آيت‌الله مکارم: تعطيلي حوزه به معناي استراحت نيست

آيت الله مکارم شيرازي صبح امروز سه شنبه در جمع بيش از هزار نفر از طلاب، تعطيلات حوزه علميه را به معني دوري از تحصيل علم ندانست و گفت: طلاب حوزه‌هاي علميه در سراسر سال در حال تلاش و انجام وظيفه هستند.
به نوشته وبلاگ «منبرنت»، توضيحات آيت الله مکارم شيرازي در خصوص تعطيلات حوزه‌هاي علميه پس از آن صورت گرفت که رسانه‌هاي گروهي سخنان ايشان را در آغاز سال تحصيلي حوزه علميه به گونه‌اي منعکس کردند که توهم بروز کساد علمي يا نيمه تعطيل شدن حوزه‌ها در مخاطبان ايجاد شده بود.
آيت الله مکارم شيرازي يکي از مراجع تقليد در قم با اشاره به نحوه انعکاس بياناتش در رسانه‌ها گفت:منظور از تعطيلات زياد در حوزه، دروس سطوح عالي در سطح کارشناسي ارشد و دکترا است.دروس سطوح پائين تر حوزه‌هاي علميه خوشبختانه نزديک به دويست روز در سال برقرار مي‌باشد و بايد گفت در اين زمينه سوء برداشتي توسط رسانه‌ها پيش آمده است.
ايشان در عين حال گفتند: تعطيلي در سطوح عالي حوزه، تنها به روزهاي درسي مربوط مي‌شود، در حالي که در طول سال نزديک به شصت روز يعني در ايام ماه مبارک رمضان، محرم و صفر و ايام فاطميه، همين طلاب به انجام وظيفه مي‌پردازند و به مناطق مختلف کشور و ساير کشورها هجرت مي‌کنند.در روزهاي عاشورا و ايام شهادت ائمه که همه جا تعطيل است، طلاب در حال انجام وظيفه هستند.
اين مرجع تقليد به ساير فعاليت‌هاي طلاب در طي سال اشاره کردند و گفتند: در شهر مقدس قم، نزديک به سيصد موسسه علمي و پژوهشي در موضوعات مختلفي مانند فقه، کلام، فلسفه، تاريخ و ساير موارد وجود دارد که طلاب در طي سال در اين مراکز به فعاليت‌هاي علمي مي‌پردازند. طبيعي است تعطيلات در حوزه به معني تغيير در نوع کار است و در حوز‌هاي علميه تعطيلات به معناي گوشه نشيني و استراحت نيست، اگر چه معتقديم همين اندازه تعطيل روز‌هاي درسي نيز بايد کمتر شود.
 
آيت الله مکارم شيرازي در پاسخ به تعريض يکي از طلاب حاظر در جلسه که گفت«ما همه ايام سال را مشغول تحصيل علم هستيم» با لبخندي حاکي از تاييد گفتند : بنده با توجه به شرايط سني و مسئوليت هايم در طي شبانه روز نزديک به ۱۴ ساعت کار علمي و فکر انجام مي‌دهم. پاسخ به دويست استفتاء در روز از جمله فعاليت‌هاي بنده است.من هيچ تعطيلي در برنامه هايم ندارم و تنها تغيير روش در برنامه وجود دارد.
ايشان حضور طلاب در مراسم افتتاحيه را علت بيان اين تذکر عنوان کردند و خاطر نشان کردند: با توجه به مخاطبان حاظر در مراسم افتتاح سال تحصيلي، اين موضوع را بدون توضيحات بيان کردم، اما با توجه به رسانه‌اي شدن مسئله نياز بود توضيحات کافي ارائه شود.ايشان از رسانه‌هاي گروهي خواستند توضيحات ارائه شده را به طور صحيح و دقيق منعکس کنند.
ساختار آموزشي حوزه‌هاي علميه به سه طبقه مقدمات (کارداني )، سطح (کارشناسي و کارشناسي ارشد) و خارج (دکترا ) تقسيم بندي مشود که در مرحله مقدمات طلاب تحت مديريت مدارس در حال تحصيل هستند و نظام درسي و تعطيلات آنها طبق قوانين کشوري است و در برخي موارد روزهاي تحصيلي بيش از ميزان دانشگاه‌ها مي‌باشد.
مسئله تعطيلات در حوزه علميه پس از آن مورد توجه قرار گرفت که حجت الاسلام قرائتي در محافل مختلف، از وجود تعطيلات بيش از اندازه انتقاد کرده بود.قرائتي معتقد بود تعطيلات در برخي موارد مانند روزهاي پنج شنبه ضرورتي ندارد. البته وي خواستار جايگزين شدن برخي دروس ويژه در اين روزها مانند تفسير قران و نهج البلاغه شده بود که مورد استقبال اساتيد نيز قرار گرفته است.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید