خرید شال معاريو: ران آراد پس از فرار از زندان مرده

روزنامه صهيونيستي معاريو در صفحه اول خود گزارشي محرمانه را به نقل از آنچه كه حزب‌الله لبنان درباره سرنوشت خلبان مفقود صهيونيستي در خاك لبنان ناميد، منتشر كرده كه در آن آمده است: “ران ‌آراد” كه در سال 1986 به اسارت گرفته شد دو سال بعد از آن فرار كرده و احتمالا در مسير حركت به سمت اسرائيل مرده است.

به گزارش فارس، روزنامه صهيونيستي “معاريو” گزارشي محرمانه را به نقل از حزب‌الله در صفحه اول خود درباره سرنوشت “ران آراد” آورده است.
حزب الله در راستاي توافق با رژيم صهيونيستي براي تبادل اسرا در ژوئيه گذشته كه با واسطه سازمان ملل متحد صورت گرفت گزارشي را درباره سرنوشت خلبان مفقود صهيونيستي در خاك لبنان ارائه داد عليرغم اينكه حزب الله اين گزارش را “غير راضي كننده” خواند.

در اين گزارش آمده است: خلبان اسرائيلي در ابتدا در بيروت بازداشت شده و سپس به روستاي “النبي شيت” در شرق لبنان منتقل شده و در چهارم يا پنجم ماه مه 1988 شبانگاه از زنداني كه در آن در بازداشت به سر مي‌برد فرار كرده و به سمت جنوب لبنان كه آن زمان منطقه امنيتي اشغالي از سوي اسرائيل بود به راه افتاده است.

در ادامه اين گزارش آمده است: وي از منطقه دورافتاده كوهستاني كه كمتر كسي قدم به آنجا مي‌گذارد عبور كرده و احتمال مي‌رود كه در همان جا بيتوته كرده و شب را به صبح رسانده باشد و به خاطر عوامل طبيعي نتوانسته به راه خود ادامه دهد يعني ممكن است زخمي شده يا دچار شكستگي جايي از بدنش يا مسموميت يا تشنگي يا سقوط از تپه بلند يا قرباني حيوان درنده يا وارد منطقه مين‌گذاري شده و جان باخته است.

طي چند سال اخير عليرغم آن كه موضوع خلبان اسرائيلي هيچ ارتباطي به چهار ديپلمات ربوده شده ايران در خاك لبنان ندارد، رسانه هاي صهيونيستي ، مشخص شدن سرنوشت چهار گروگان ايراني را همواره منوط به ارائه خبري از “ران آراد” كرده‌اند.

روز بيست و سوم مهرماه سال 1365 ، ساعت 3 بعدازظهر ، چندين فروند هواپيماي جنگي اف – 4 كه از پايگاه هوايي داخل خاك فلسطين اشغالي برخاسته بودند، براي بمباران مواضع نيروهاي فلسطيني و لبناني در منطقه «اشرفيه » در جنوب شرقي شهر « صيدا » و همين طور اردوگاه آوارگان فلسطيني «الميه و ميه»، به حريم هوايي لبنان تجاوز كردند.

با شدت گرفتن بمباران خانه‌هاي كوچك و ضعيف آوارگان، ضدهوايي هاي متعلق به گروه‌هاي مبارز ، به مقابله با اين تهاجم هوايي كه كشته و زخمي شدن زنان و كودكان را به همراه داشت، پرداختند و در آن ميان جواني فلسطيني كه يك قبضه موشك ضدهوايي ( از نوعي كه به دنبال حرارت هواپيما مي رود ) بر دوش خويش داشت، پس از نشانه روي و شليك به موقع، موفق شد يكي از هواپيماهاي فانتوم را هدف قرار دهد.

پس از آنكه هواپيما مورد اصابت موشك قرار گرفت، دو سرنشين آن سراسيمه و به سرعت دكمه پرتاب صندلي را فشار دادند كه با انفجاري خفيف، از داخل هواپيما به بيرون پرتاب شدند . به دنبال سقوط هواپيما، خلبان و كمكش به وسيله چتر نجات ، در دو منطقه جداگانه در داخل خاك لبنان فرود آمدند .

بالگردهاي جنگي رژيم صهيونيستي كه مشغول گشت‌زني نزديك آنجا بودند، پس از اخذ دستور ، به سرعت به محل فرود يكي از خلبانها شتافتند و توانستند او را قبل از اينكه به دست نيروهاي مبارز بيفتد، سوار كرده و از مهلكه نجات دهند .

به محض سقوط هواپيما و انفجار آن، تلاش نيروهاي شبه نظامي لبناني و فلسطيني كه از بمباران خانه و كاشانه خويش عصباني بودند، براي ردگيري و دستگيري خلبانان آن آغاز شد.
“ران آراد” 28 ساله كه در يك باغ فرود آمد، بر اثر شدت ضربه وارده ، آرنج دست چپش شكست و دقايقي بعد نيروهاي گروه “مقاومت مومنه” به رهبري “مصطفي ديراني” منشعب از “سازمان امل”، كه در يكي از روستاهاي اطراف به نام ” زغداريا ” مستقر بودند، سررسيدند و زودتر از فلسطينيها، او را به اسارت خود درآوردند و برحسب اتفاق، محلي كه آراد در آنجا فرود آمده بود، خط تماس جنگ داخلي “امل” و سازمان‌هاي فلسطيني بود.

سه ساعت بعد، آراد كه از شكستگي دست رنج مي برد ، سوار بر خودرويي شخصي، در حالي كه چند خودرو ديگر حامل نيروهاي مسلح او را اسكورت مي كردند ، از صيدا به طرف بيروت حركت داده شد. در طي مسير ، دژباني ها و پست هاي بازرسي گروههاي مختلف مسلح از جمله ارتش لبنان قرار داشتند.

خودروي حامل آراد ، قبل از رسيدن به يكي از اين پستها، سعي كرد تا با روشن و خاموش كردن چراغهاي جلو ، بفهماند كه مجروح دارد و نمي تواند بايستد. ولي نيروهاي ارتش ، به سمت كاروان در حال عبور شليك كردند اما به كسي آسيبي نرسيد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید