خرید شال آمریکا دولت عراق را به سرنگونی تهدید کرد

یک دیپلمات اروپایی فاش کردند:آمریکا نخست وزیر عراق را تهدید کرده است که میان امضای توافقنامه امنیتی یا سرنگونی دولت خود یکی را انتخاب کند.

به گزارش شبکه العالم، این دیپلمات اروپایی که خواست نامش فاش نشود ،در بروکسل پایتخت “بلژیک” فاش کرد: به گزارش های موثقی از بغداد دست یافته است که تایید می کند، “جان نگروپونته”، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به بغداد حامل این هشدار کاخ سفید به نوری المالکی، نخست وزیر عراق بود که باید میان امضای توافقنامه امنیتی یا روبرو شدن با شرایطی دشوار که ممکن است به سرنگونی دولت وی منجر شود، یکی را انتخاب کند.

این دیپلمات که در حاشیه نشست دیپلمات ها اروپایی برای بررسی آخرین تحولات بحران مالی در بازارهای اروپا در بروکسل حضور پیدا کرده بود تاکید کرد: واشینگتن که درعراق گرفتار شده ، ممکن است با وضعیت بدتری روبرو شود به گونه ای که نگروپونته را برای دیدار با المالکی اعزام کرد تا وی را بر سر دو راهی امضای توافقنامه یا سرنگونی قرار دهد.

وی گفت: گزارش های ویژه و موثق که در دست وی است ،تایید می کند،نگروپونته به المالکی و مسئولان عراقی گفته است ، واشینگتن هرگز اجازه تاخیر در امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا را به هیچ طرف عراقی در دولت یا خارج از آن نمی دهد.

به گفته این منبع دیپلماتیک، نگروپونته گفته است: هر نظامی آمریکایی که درعراق کشته شده ، برای امضای چنین توافقنامه ای تلاش کرده است و نظامیان ما در عراق کشته نشده اند که برخی با جنجال تبلیغاتی و سیاسی برای امضاء نشدن این توافقنامه تلاش کنند.

وی افزود: نگروپونته تصریح کرده است ،به هیچ وجه کوتاه نخواهیم آمد و کسی که درباره این توافقنامه با با منافع ما مخالفت کند، پاسخ مناسب ما را دریافت خواهد کرد.

درهمین حال، یک منبع کُرد عراق به نقل از یک مسئول بلندپایه عراقی گفت: نگروپونته گفته است ، می خواهد در جریان این دیدارها بداند که چه کسانی به آنها وعده خواهند داد که با امضای توافقنامه مخالفت نمی کنند و چه کسانی با آن مخالفت خواهند کرد.

از سویی دیگر ، یک عضو سابق حزب الدعوه عراق نیز گفت: المالکی به علت محتوای پیش نویس توافقنامه امنیتی و برخی بندهای حساس آن و پافشاری آمریکا بر امضای این توافقنامه با وجود بندهایی که به حاکمیت عراق لطمه می زند، روزهای دشواری پیش رو خواهد داشت.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید