خرید شال دو شرط کلهر براي مذاکره با آمريکا

مشاور رسانه‌اي رئيس‌جمهور گفت: تا هنگامي که آمريکا پايش را از منطقه خاورميانه بيرون نکشد و همچنين دست از حمايت از صهيونيسم برندارد، مذاکره جمهوري اسلامي ايران با آمريکا را به مصلحت نمي‌دانيم.
روز شنبه، مهدي کلهر در گفت‌وگو با ايرنا تصريح کرد: امروز با گذشت سه سال از عمر دولت نهم آشكارا اعلام مي‌کنم، اين آمريکايي‌ها هستند که به رابطه با ايران نيازمندند.مشاور رئيس‌جمهور تأکيد کرد: امروز ايران بيش از هر زماني ديگر، نيازي به تجديد رابطه با آمريکا ندارد.
وي خاطرنشان کرد: البته در حالي که مستکبر دست از استکبار عملي بردارد، يعني سرباز آمريکايي در منطقه جنايت نکند و دولت آمريکا دست از حمايت از رژيم صهيونيستي بردارد، گمان مي‌کنم در چنين شرايطي بتوان با آنها گفت‌وگو کرد، چرا که ما به توبه معتقديم و دين ما توبه را مي‌پذيرد.
کلهر تأکيد کرد: در غير اين صورت به لحاظ سياسي اين حماقت است که بدون هيچ تغيير عملي در رفتار آمريکا، بخواهيم با آنها مذاکره کنيم. مشاور رسانه‌اي رئيس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين که مسأله هسته اي و رابطه با آمريکا فراتر از تصميمات عادي رئيس‌جمهوري است، گفت: اين دو موضوع آن قدر مهم و حساس هستند که بستگي به نظر مقام معظم رهبري و مردم دارد و رئيس‌جمهور به تنهايي در اين دو مورد نظر نمي‌دهد.
کلهر با اشاره به ترفند‌هاي آمريکايي در مقاطع گوناگون گفت: هميشه روال آمريکايي‌ها اين بوده که نيازهاي خودشان را به عنوان جايزه و کادو مطرح مي‌کنند و آنها اين کار را درباره مسأله انرژي هسته اي، چه پيش از دولت نهم و چه پس از آغاز کار دولت نهم انجام دادند.در ادامه، خبرنگار ايرنا نظر کلهر را درباره برخي اخبار سايت‌ها در خصوص تلاش هوشنگ امير احمدي براي راه‌اندازي دفتر حافظ منافع آمريکا در تهران پرسيد.کلهر در پاسخ گفت: نبايد فريب برخي اخبار سايت‌هاي درجه سوم را که مربوط به لابي صهيونيسم هستند، خورد.
مشاور رسانه اي رئيس‌جمهور تصريح کرد: در گذشته هم شمار بسياري چنين درخواست‌هايي از جمهوري اسلامي شده و اسم اين دفاتر هم دفتر حافظ منافع آمريکا نيست، بلکه با اسامي فرهنگي و هنري تفاضا شده است.
وي خاطرنشان کرد: تا آنجا هم که من مي‌دانم به اين نوع درخواست‌ها هيچ پاسخي داده نشد است.کلهر درباره مذاکره با آمريکا گفت: مواضع ما همان مواضعي است که رئيس‌جمهور در مقر سازمان ملل متحد به صورت روشن بيان کرد.
وي يادآور شد: دکتر احمدي نژاد با صراحت اعلام کرد که من حاضرم با کانديداهاي رياست جمهوري آمريکا مناظره کنم، اما در حضور همه مردم جهان و در صحن عمومي سازمان ملل متحد.
مشاور رسانه‌اي رئيس‌جمهور تأکيد کرد: معنا و مفهوم اين حرف روشن است؛ يعني انقلاب اسلامي طريقه استدلال و سخناني دارد که اين طريقه استدلال و سخنان در ميان ملت‌ها دنيا داراي يک ضريب نفوذي است.
وي افزود: البته آنها تاکنون از اين کار طفره رفته‌اند. حتي به ياد دارم در سال گذشته، آقاي احمدي‌نژاد به رئيس‌جمهور آمريکا پيشنهاد داد در مناطره احتمالي، بوش با مشاورانش حاضر شود و رئيس‌جمهور ايران به تنهايي.
کلهر تصريح کرد: ما هنوز معتقديم ابرقدرت آمريکا که ادعاي اداره جهان را دارد، شايسته اداره کردن حتي داخل خود آمريکا نيست و براي اداره جهان ساز و کار و راه‌‌كارهايي به مراتب ساده‌تر، ارزانتر، مردمي، انساني و معنوني‌تري وجود دارد.
وي با اشاره به تلاش برخي از دلال‌ها در اين باره گفت: البته ما مي‌دانيم که عده‌اي هميشه به دنبال حق دلالي هستند و ما از روز اول اين نوع افراد را کنار زديم، چرا که هرگز نيازمند واسطه‌ها نيستيم.
کلهر درباره مطرح شدن گاه و بيگاه موضوع مذاکره آمريکا با ايران در رسانه‌هاي دنيا، گفت: آمريکايي‌ها هر وقت که مي‌دانند ايران در عرصه جهاني به طور قاطع و گسترده محبوبيت پيدا مي‌کند و کشورهاي زيادي عزم جزم مي‌کنند که در اردوي رفتاري ايران قرار بگيرند، آنها بالافاصله بحث از مذاکره و آشتي با ايران را مطرح مي‌کنند، به خاطر اين که رقبت آنها را براي آمدن در اردوي ايران از بين ببرند و متأسفانه، ما بارها از اين ترفند آمريکايي ضربه ديديم.
وي با اشاره به صدور قطعنامه غير قانوني شوراي امنيت عليه برنامه صلح‌آميز هسته‌اي کشورمان گفت: همواره در 48 ساعت پيش از صدرو قطعنامه‌ها زماني که کشورهاي غير متعهد و آزاد مي‌خواستند پشت سر ايران قرار بگيرند، شايعه مي‌کردند که ايراني‌ها خودشان تصميم گرفته‌اند اختلافاتشان را با آمريکايي‌ها کنار بگذارند و اين مسئله باعث مي‌شد که آن طيف وسيعي که قرار بود از ايران طرفداري کنند، دل نگران شوند و گمان کنند که اين يک بازي است.
از کلهر پرسيده شد: مشکلات ما با آمريکا در چه زمان و شرايطي حل‌شدني است؟مشاور رسانه‌اي رئيس‌جمهور گفت: من با صراحت اعلام مي‌کنم مشکلات ما با آمريکا کاملا راهبردي است، تا زماني که آمريکا نگاه خودش را به صورت جدي و عملي در صحنه جهاني عوض نکند، قطعا هيچ نوع تفاهم و توافقي صورت نخواهد گرفت.
وي با بيان اين موضوع که در اوضاع کنوني امکان مذاکره با آمريکا نيست، اظهار داشت: آمريکا بايد در عمل رفتارش را تغيير دهد، آمريکا بايد به مرزهاي خودش برگردد، آمريکا اکنون در منطقه ما حضور ظالمانه و جبارانه‌اي دارد و هيچ دليل و منطق قانوني و بين‌المللي براي حضور او وجود ندارد.
وي اضافه کرد: رئيس‌جمهور عراق اعلام مي‌کند که ما براي امضاي توافقنامه امنيتي زير فشار آمريکايي‌ها هستيم؛ اين وضعيت در پاکستان هم هست، ملت پاکستان از اقدامات آمريکا نگران است.
دولتمردان کاخ سفيد بارها اعلام کردند که تعليق غني‌سازي پيش شرط مذاکره با جمهوري اسلامي ايران است، در حالي که مسئولان کشورمان با رد اين موضع در سخنان خود به گونه‌اي اعلام کردند که تنها پيش شرط را نمي‌پذيرند بلکه آمريکايي‌ها براي مذاکره با ايران بايد برخي از اقدمات غيرقانوني خود را کنار بگذارند، نظر شما در اين باره چيست؟
کلهر در پاسخ، آمريکا را عامل نقض قوانين بين‌المللي دانست و تصريح کرد: ما در گذشته عهدنامه الجزيره را براي آزادي جاسوسان آمريکايي‌ها در الجزاير امضا کرديم که بنا بر يکي از بندهاي آن که از راديوهاي آمريکا، ايران و الجزاير وکشورهاي اروپايي پخش شد، آمريکا موظف شد که در امور داخلي ايران دخالت نکند.
مشاور رسانه‌اي رئيس‌جمهور خاطرنشان کرد: دولتمردان آمريکايي نه تنها اين عهدنامه را نقض کردند حتي براي براندازي جمهوري اسلامي ايران، سالانه رديف بودجه تصويب مي‌کنند.وي با اشاره به تبليغات رسانه‌اي آنها براي ضربه زدن به انقلاب اسلامي، گفت: تمام رسانه‌هايي که توسط ايرانيان فراري يا خود صهيونيست‌ها عليه ايران فعاليت مي‌کند، از اين بودجه ارتزاق مي‌کند.
کلهر اضافه کرد: شما با يک کشوري که امضاي خودش برايش اين قدر بي ارزش است و به قراردادي که امضا کرده است، عمل نمي‌کند، چگونه مي‌توانيد پشت ميز مذاکره بنشيد؟وي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين که ما اختلاف مرزي با آمريکا نداريم، اضافه کرد: رئيس‌جمهور ايران با صراحت دلايل اختلاف ما با آمريکايي‌ها را مطرح کرد. ما معتقديم که آنها زياده‌خواه، زياده طلب و پرچم‌دار ظلم جهاني هستند که پشت اين جريان صهيونيسم جهاني است.
مشاور رسانه‌اي رئيس‌جمهور خاطرنشان کرد: راهکار ما اين است که هر رئيس‌جمهوري که در آمريکا سر کار مي‌آيد نخستين کاري که بايد انجام دهد، اين است که به داخل مرزهاي خود برگردد.
وي با بيان اين که پس از پيروزي انقلاب اسلامي ما همواره به تمامي مرزها احترام مي‌گذاريم، افزود: ما از روز اول به اين مرزهاي جغرافيايي سياسي احترام گذاشته و مي‌گذاريم، تنها کشوري که به جغرافياي سياسي و مرز کشورها احترام نمي‌گذارد، آمريکاست.
کلهر يادآور شد: آنها گمان مي‌کنند هر زمان و هر جايي که خواستند، بايد حضور نظامي پيدا کنند.
از کلهر پرسيده شد: اگر زماني امکان مذاکره با آمريکا پيش بيايد، آيا مطالبات گذشته ايران از آمريکا مد نظر قرار مي‌گيرد؟
وي گفت: هر چند که ما مطالباتي از سي سال پيش نزد آمريکايي‌ها داريم، اما امروز آن خواسته‌ها براي ما خيلي کوچک است.
کلهر تأکيد کرد: همان گونه که مقام معظم رهبري فرمودند، در مسأله فلسطين، ما تا آخر ايستاده ايم؛ بنابراين آمريکا بايد پايش را از منطقه خاورميانه بيرون بکشد. ما نمي‌توانيم نسبت به حمايتي که آمريکا از جانيان صهونيسيم انجام مي‌دهد بي تفاوت باشيم.
مشاور رسانه اي رئيس‌جمهور گفت: آمريکابي‌ها مي‌گويند نژاد ما آنگلو ساکسون و مسيحي هستيم و زبانمان انگليسي است، در حالي که اسرائيل زبانش عبري و نژادش اسراييلي و دينشان يهودي است ولي اين آمريکا که هيچ نقطه مشترکي با اسرائيل ندارد، اين جوري از آن‌ها حمايت مي‌کند اما ما که با ملت فلسطين داراي دين و نژاد مشترک و به معناي نژادي، زباني، ديني، مذهبي و تاريخي، برادر هستيم، حق نداريم از آنها حمايت کنيم، کدام منطقي اين را مي‌پذيرد.
وي خاطر نشان کرد: ما فکر مي‌کنيم امروز به دليل حمايت مردم مستضعف جهان از جمهوري اسلامي ايران، وظيفه ما دفاع از مظلومان جهان در مقابل زياده خواهي‌هاي آمريکاست.
کلهر با اشاره به بلوکه شدن دارايي‌هاي ايران بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در آمريکا، گفت: اين خيلي مهمتر از قطعات اف 14 است که امروز ديگر آن قطعات به درد ما نمي‌خورد، چرا که تکنولوژي هواپيما سازي ما از اين مرزها گذشته است.
وي با بيان اين که شروط ايران براي مذاکره با آمريکا روز به روز متفاوت مي‌شود، تصريح کرد: ما بايد به لحاظ سياسي خيلي ساده لوح باشيم که فکر کنيم هنوز شروط سي سال پيش شرط امروز مذاکره ما با دولتمردان آمريکايي است.
ديدگاه شما درباره سخنان رئيس‌جمهوري در مقر سازمان ملل متحد در خصوص مذاکره با آمريکا چيست؟
مشاور رسانه اي رئيس‌جمهور در پاسخ گفت: از ابتداي دولت نهم ما حساب دولت آمريکا را با ملت آمريکا جدا کرديم، آقاي احمدي ن‍ژاد هميشه با مردم آمريکا يک صحبت داشته، با مردم جهان راجع به آمريکا يک صحبت داشته و با خود دولتمردان آمريکا نيز يک جوري صحبت داشته است.
وي خاطر نشان کرد: به خاطر اينکه انقلاب اسلامي جان مايه اش ديني، معنوي و فرهنگي است، نامه احمدي نژاد به بوش فراتر از يک بحث سياسي بود، بحث اين بود که حتي اگر شما دنيا و رفاه را مي‌خواهيد راهي که مي‌رويد غلط است.
مشاور رسانه اي رئيس‌جمهور اضافه کرد: ما مي‌دانيم که در زمان حاضر اين آمريکايي‌ها هستند که نيازمند ارتباط با ما هستند، ولي ما حاضر نيستم محرومان و مظلومان جهان و کساني که زير فشار چکمه‌هاي صهيونيسم هستند با منافع کوچک، معاوضه کنيم.
کلهر خاطرنشان کرد: اين موضوع بارها در سخنراني مسئولان نظام به ويژه مقام معظم رهبري و رئيس‌جمهوري ديده شده است و اين مواضع دولت نهم است و قطعا دولت نهم يک گام از اين مواضع عقب نخواهد نشست.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید