خرید شال کروبي: هولوکاست هزينه سنگيني برای کشور داشت

دبير کل حزب اعتماد ملي تاکيد کرد: اصلاح‌‏طلبي و اصولگرائي يک اصطلاح است و من يک اصولگراي اصلاح‌‏طلب هستم.

به گزارش خبرنگار “ايلنا”، دبيرکل حزب اعتماد ملي در ادامه نشست خبري صبح امروز خود که در دفتر مرکزي اين تشکل برگزار شده بود در پاسخ به سوالي در مورد ارزيابي خود از کارنامه عملکرد دولت نهم اظهار داشت: متاسفانه اين دولت را در سياست خارجي و مسايل اقتصادي ناموفق مي‌‏دانم و بارها گفته‌‏ام تورم مساله‌‏اي نيست که فقط دامن نخبگان و دانشگاهيان را گرفته باشد و موضوعي است که براي همه مردم ملموس است.
کروبي ادامه داد: در بعد سياست خارجي هم اوضاع و احوال ما را مي‌‏بينيد، من نظر خود را مي‌‏گويم و ديگران نيز نظر خود را بيان مي‌‏کنند، در مجموع معتقدم در بخش‌‏هاي متعددي از جمله اقتصادي مشکلات جدي داريم.
دبير کل حزب اعتماد ملي در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينکه اگر شوراي حکميت در جبهه اصلاحات بر روي فردي غير از وي به اجماع برسد آيا حاضر به اعلام انصراف از کانديداتوري براي انتخابات دهم رياست جمهوري مي‌‏باشد و يا خير؟ گفت: اجازه دهيد زمان بگذرد و کانديداها خود را معرفي کنند آن موقع اعلام مي‌‏کنيم که چه خواهيم کرد.
وي در مورد شعار جوانگرايي که در برنامه‌‏هاي خود مطرح کرده است،علي‌‏رغم استعفاي رئيس شاخص جوانان تشکل متبوعش با بيان اينکه از اول انقلاب در اين راستا خط فکري مشخصي داشته است، اظهارداشت: علاقه من به جوانان در مسووليت‌‏هايي که داشته و دارم کاملا گوياست.
مديرمسوول روزنامه اعتماد ملي در مورد سوالي که مدعي شده بود برخي مطالب منتشر شده در روزنامه تحت مسووليتش نظام راتضعيف مي‌‏کند و افرادي که در اين ارگان مشغول فعاليت هستند بعضا وي را قبول ندارند، اظهار داشت: بايد تحمل خود را بالا ببريم لازم نيست هر کس در روزنامه اعتماد ملي کار مي‌‏کند الزاما من را قبول داشته باشد، مهم قبول داشتن نظام است. چرا که من هم معتقد به حرکت در چارچوب جمهوري اسلامي ايران هستم.
وي درتوضيح تکميلي خود در مورد استعفاي يکي از اعضاي حزب اعتماد ملي گفت: وضعيت فردي که شما از وي نام مي‌‏بريد را نمي‌‏دانم چيست. ولي ريزش در احزاب امري طبيعي است.
دبير کل حزب اعتماد ملي درپاسخ به سوالي در موردبحث‌‏هايي که در دولت نهم درمورد هلوکاست مطرح شده است و موضع وي در اين مورد در صورت رئيس‌‏جمهور شدن گفت: آنچه که احمدي نژاد درمورد هلوکاست مطرح کرد، هزينه سنگيني براي کشور داشت و متوجه نشديم که علي‌‏رغم اين هزينه چه برکاتي براي ما داشت، همان‌‏طور که تاکيد کردم بايد تلاش کنيم با همه دنيا غير از اسرائيل رابطه درستي تنظيم کنيم و براساس قاعده برد – برد مناسبات سياست خارجي خود را تنظيم کنيم و تا آنجا در ذهنم است تا زمان دولت نهم در جمهوري اسلامي در مورد هلوکاست بحث نشد و هميشه گفته شده است که ملت فلسطين مظلوم هستند.
مهدي کروبي در پاسخ به سوالي درمورد ارتباط با آمريکا علي‌‏رغم مواضع خصمانه اين کشور درقبال جمهوري اسلامي ايران گفت: آمريکا منافع خاص خود را دارد، ما هم منافع خود را داريم، ولي معتقدم در شرايط گفت‌‏وگو بايد با قاعده برد- برد کارها را پيش ببريم تا از خصومت‌‏ها کاسته شود، ولي اعلام مي‌‏کنيم تسليم زور نمي‌‏شويم و معتقديم در مورد رابطه با آمريکا فرصت‌‏هايي براي ما پيش آمد که نتوانستيم به خوبي از آنها استفاده کنيم. همان‌‏طور که حضرت علي (ع) فرمودند” فرصت‌‏ها چون ابرها مي‌‏گذرد”.
دبير کل حزب اعتماد ملي در پاسخ به سوالي در مورد شکست جريان اصلاحات در انتخابات‌‏هاي اخير نيز گفت: بايد تلاش کنيم عيوب خود را برطرف نماييم ولي نبايد شرايط انتخابات گذشته را از ياد برد، اگر شکست خورديم اشکال ندارد و اصولا شکست انسان را سرسخت‌‏تر مي‌‏کند.
کروبي درپاسخ به سوالي که مدعي شده بود شما چرخش قدرت را به سمت گروه‌‏هاي اصولگرا ارزيابي کرده‌‏ايد، گفت: بارها گفته‌‏ام اصلاح طلبي و اصولگرايي يک اصطلاح است و ما و اکثر دوستان اصلاح‌‏طلب اصولگرا هستيم.
وي درپاسخ به سوال ديگري که مدعي شده بود برخي گروه‌‏هاي اصلاح‌‏طلب شما را قبول ندارند، گفت: اين مساله تازه‌‏اي نيست و در اثر اختلافاتي که پيش آمد اين اختلاف سليقه‌‏ها پديد آمد، ولي اين‌‏که کسي بگويد بنده اصلاح‌‏طلب نيستم را قبول ندارم چرا که عملکرد و مشي اصلاح‌‏طلبي را خط فکري افراد مشخص مي‌‏کند،اصلاحات يک حرکت سراسري است و بخش عظيمي از جامعه ما اصلاحاتي هستند.
وي در ادامه سخنان خود در مورد مشکلات اقتصادي با اشاره به صندوق ذخيره ارزي در کشورمان گفت: در اين مورد به حرف آقاي مرتضي نبوي اشاره مي‌‏کنم که گفت “پول نفت را بد خرج کرديم و هزينه‌‏هاي خود را براساس رقم بالاي نفت تنظيم کرديم” .
وي با اشاره به اينکه درصورتي که مسوول شوم يکي از اهداف من فعاليت بر اساس کارهاي کارشناسي و خرد جمعي گفت: در اين راستا قطعا از نيروهاي مخلص و کارشناس استفاده خواهم کرد.

مهدي کروبي با تاکيد لزوم صداقت با مردم گفت: فردي هستم که به مردم دروغ نمي‌‏گويم و اگر کاري را نتوانم انجام دهم، عوام فريبي نمي‌‏کنم.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید