خرید شال 20 هزار هکتار زمين وقفي تهران در تصرف دولت

مديركل اوقاف استان تهران، از تصرف بيش از 20 هزار هکتار زمين وقفي به ارزش 5 هزار ميليارد تومان از سوي برخي دستگاه‌هاي اجرايي خبر داد.

حجت الاسلام سيد يدالله شيرمردي، مدير کل اوقاف و امور خيريه استان تهران، از تصرف بيش از 20 هزار هکتار از زمين‌هاي وقفي با ارزشي بالغ بر 5 هزار ميليارد تومان به وسيله برخي از دستگاه‌هاي اجرايي و افراد حقيقي خبر داد و گفت: متأسفانه در مناطق گوناگوني از استان تهران، برخي افراد بدسابقه و ويژه‌خوار با پرداخت ميلياردها تومان رشوه به طرز ماهرانه‌اي، وارد دستگاه‌هاي اجرايي شده‌اند و براي زمين‌هايي که متعلق به سازمان اوقاف است، مجوزهاي ساخت و ساز با تغيير کاربردي مي‌گيرند.

وي ادامه داد: اين افراد بدون اين‌که از سازمان اوقاف اجازه يا استعلامي بگيرند، زمين‌هاي وقفي را به تصرف خود درمي‌آورند و متأسفانه با توجه به شکايات متعدد سازمان اوقاف به مراجع انتظامي و قضايي، اين افراد همچنان از بازگردان اموال وقفي و يا حتي پرداخت ارزش ريالي آن خودداري مي‌کنند.

حجت الاسلام شيرمردي تصريح كرد: هم‌اينک يکي از مهمترين پديده‌هاي موقوفه‌خواري در قلعه حسن خان، واقع در غرب استان تهران در مساحتي به متراژ سه هزار و پانصد هکتار اتفاق افتاده است که بخشي از آن به وسيله برخي نهادهاي دولتي و بخش ديگر به وسيله افراد سودجو و متخلف تصرف شده است.

مدير کل اوقاف و امور خيريه استان تهران خاطرنشان كرد: متأسفانه در اين ملک وقفي بدون مجوز اوقاف، ساخت و سازهاي غيرقانوني انجام شده که کافي است ارزش ريالي اين زمين بزرگ که به اندازه يک شهر است، محاسبه شود. آنگاه درخواهيد يافت که ميلياردها تومان به صورت غيرشرعي و غيرقانوني به جيب گروهي از ويژه‌خواران و سودجويان رفته است. زماني هم که اوقاف به اين مسأله اعتراض مي‌کند، آنها انتظار دارند مسئولان اوقاف کوتاه بيايند و اين زمين را از حالت وقفي خارج کنند و با اينکه اين زمين‌ها را که هم اينک بر پايه قيمت روز هر متر بيش از چند صد هزار تومان ارزش دارد به قيمت متري هزار تومان به آنها بفروشد و اين ملک وقفي را تبديل به احسن کنند.

وي تأكيد كرد: لازم است اعلام کنم سازمان اوقاف نه تنها اين خواسته غيرقانوني و غيرشرعي را نمي‌پذيرد، بلکه از طريق مراجع قضايي و انتظامي با موقوفه‌خواران به شدت برخورد خواهد کرد.

حجت الاسلام شيرمردي با بيان اين‌که متأسفانه، زمين‌هاي قلعه حسن خان براي دومين بار است که غيرقانوني خريد و فروش مي‌شود، اظهار داشت: برخي افراد در گذشته با تصرف اين زمين‌ها و قطعه قطعه کردن آنها به متراژ کوچک بخش‌هاي زيادي را به مردم فروخته‌اند، اما هنگامي که اوقاف وقفي بودن اين زمين‌ها را اعلام کرد، دوباره همين افراد با شگردهاي گوناگون و با اين عنوان که زمين‌ها وقفي است، دوباره اقدام به فروش آن کرده‌اند، البته بيشتر مردم اين منطقه به علت اعتقادات ديني به اداره اوقاف مراجعه و در اين زمينه قراردادهايي بسته‌‌اند.

مدير کل اوقاف و امور خيريه استان تهران، با اشاره به اينکه گسترش موقوفه‌خواري در نقاط ديگري از پايتخت و شهرستان‌هاي حومه رواج پيدا کرده است، گفت: برخي وقف‌خواران که از اخراجي‌هاي دوران طاغوت سازمان اوقاف هستند، با پرداخت رشوه‌هاي کلان در برخي نقاط شهر تهران همچون پنج هزار متر در الهيه، لت‌مال کن در شمال غرب تهران، سه هزار هكتار در لواسان در منطقه شمال شرق تهران و سه هزار و پانصد هكتار در پاکدشت در منطقه جنوب شرقي تهران لانه کرده‌اند و متأسفانه، با دريافت مجوز از مسئولان محلي و شوراهاي شهر منطقه زمين‌هاي کشاورزي و مسکوني اين مناطق را تصاحب کرده و اقدام به ساخت و سازهاي غيرقانوني کرده‌اند، در حالي که انتظار مي‌رود مسئولان محلي، شهرداري‌ها و شوراهاي شهر اين مناطق، هرگونه دخل و تصرف و خدمات در زمين‌هاي وقفي را وابسته به مجوز اداره اوقاف کنند.

وي وجود خلأ قانوني در حوزه وقف را از مهمترين علل رواج پديده موقوفه‌خواري در کشور عنوان کرد و اذعان داشت: هم‌اكنون سازمان اوقاف اجازه ندارد متولي خلاف کار موقوفه را عزل کند، در حالي که اين فرد موقوفه را نابود کرده و همه سرمايه آن را تصاحب کرده است، متأسفانه اختيارات قانوني از اوقاف گرفته شده است؛ بنابراين، چگونه مي‌توان از گسترش موقوفه‌خواري جلوگيري کرد.

حجت الاسلام شيرمردي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي درخواست كرد تا براي حفظ و احياي موقوفه‌ها، قوانيني وضع کنند تا برخي از افراد يا نهادها نتوانند به راحتي موقوفه‌ها را چپاول کنند.

مدير کل اوقاف و امور خيريه استان تهران اظهار داشت: مشکل ديگر اوقاف اين است که برخي از وقف‌نامه‌ها در زماني که سازمان ثبت اسناد وجود نداشته، به وسيله معتبرترين مراجع اعلم وقت تأييد و مهر مي‌شده است، اما در حال حاضر زماني که اين اسناد به شهرداري‌ها يا سازمان‌هاي دولتي و حقوقي ارايه مي‌شود، آن‌ها اين وقف نامه‌ها را رد مي‌کنند و اظهار مي‌دارند که به لحاظ قانوني سند معتبري نيست.

وي ادامه داد: در صورتي كه مجلس درباره اعتبار اين سندها قانوني تصويب کند، جلوي 80 درصد موقوفه خواري گرفته مي‌شود و از اين طريق، بخش بزرگي از بار مالي که بر دوش ملت براي گسترش فضاهاي فرهنگي، اجتماعي و ديني قرار دارد، برداشته خواهد شد.

بنا بر گزارش روابط عمومي اداره كل اوقاف و امور خيريه استان تهران، حجت الاسلام شيرمردي درباره برنامه‌هاي آتي اداره كل اوقاف و امور خيريه استان تهران ابراز داشت: تلاش داريم تا پايان سال جاري از درآمدهاي موقوفه‌ها و امامزاده‌ها حدود 7 هزار مسجد را بازسازي و 300 مدرسه علميه را راه‌اندازي کرده و بخش ديگري از اين درآمدها را صرف ايتام و توسعه امامزاده‌ها کنيم.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید