خرید شال ايران‌شناس برجسته‌ انگليسي درگذشت

پروفسور «پيتر اوري» استاد برجسته، دانشمند شهير و مترجم بزرگ آثار ارزشمند شعراي ايراني سه روز پيش در سن 86 سالگي در لندن درگذشت.

به گزارش ايسنا، اين استاد ايران‌دوست دانشگاه‌هاي بزرگ انگليس سال‌هاي پاياني عمرش را در دانشگاه كمبريج زيست و به قول خودش «با آرزوي ديدن دوباره‌ي ايران» چشم از جهان فرو بست. او از نوادر پژوهشگران و فرهنگ‌دوستان ايران بود كه عشق و اشتياق به زبان و ادبيات فارسي با زندگي و تفكرهاي او عجين شده بود و بي‌مهابا هر مجلس و محفلي را به كانون شعر و ادب ايراني و آثار گران‌سنگ پارسي رونق مي‌بخشيد.

آثار معروف او مانند ترجمه‌ رباعيات عمر خيام، منطق‌الطير عطار نيشابوري و به‌تازگي ديوان حافظ كه مفتخر به دريافت جايزه‌ فارابي و لوح تقدير ازسوي رييس‌جمهور ايران (1386) شد، يادگارهاي ارزنده و وزيني هستند كه در گنجينه‌ ادبيات جهان جايگاهي رفيع و ارجمند يافته‌اند و افكار عمومي غيرايرانيان را به كرنش در مقابل مقام رفيع شعر فارسي وامي‌دارند.

پيتر اوري در آخرين ديداري كه با يكي از نمايندگان ايران در محل كار و زندگي‌اش در لندن داشت، هنگام خداحافظي، با صداي حزن‌آوري گفت: دلم مي‌خواهد، قبل از مردنم يك‌بار ديگر يزد، كاشان و اصفهان را ببينم.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید