خرید شال رئيس‌جمهور تركيه به بغداد مي‌رود

بر اساس منابع خبري حكومت محلي كردستان عراق و تركيه ، رئيس‌جمهور تركيه ، در روزهاي باقيمانده از ماه جاري ميلادي به عراق سفر رسمي خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روزنامه “مليت ” چاپ تركيه ، حكومت محلي كردستان عراق براي برقراري روابط حسنه با تركيه از “عبدالله گل” رئيس‌جمهور اين كشور براي شركت در افتتاح فرودگاه بين‌المللي اربيل دعوت كرده است.
بر اساس اين گزارش دفتر رياست جمهوري تركيه نيز با تاييد اين خبر اعلام كرده است كه هياتي از آنكارا طي روزهاي آينده به كردستان عراق مي‌رود تا ضمن ديدار با نچيروان بارزاني، نخست وزير اقليم كردستان عراق در باره بحران مربوط به پ.ك.ك گفت‌وگو كند.
اين روزنامه همچنين نوشت: دولت خودمختار كردستان عراق هم‌چنان متعهد شده است در راستاي تحكيم روابط با تركيه حمايت‌هاي لازم از اين كشور را در رويارويي با شورشيان پ.ك.ك انجام دهد.
به نوشته مليت همچنين ، حكومت اقليم كردستان عراق درباره هر نوع كمك به تركيه از جمله عمليات زميني عليه “پ.ك.ك” اعلام آمادگي كرده است.
بهروز جلالي، نماينده‌ دفتر حزب اتحاد ميهني كردستان در آنكارا در مقاله اي در يك روزنامه وابسته به كردستان عراق نيز از سفر رسمي عبدالله گل رييس جمهور تركيه به بغداد طي روزهاي باقي مانده از ماه جاري ميلادي خبر داد.
به گفته وي گل در جريان سفر به عراق از نجف شهر مقدس شيعيان و اربيل نيز ديدار خواهد كرد.
روزنامه مليت هم‌چنين به نقل از “احمد سور” مشاور رييس جمهور تركيه اين خبر را نيز بدون تعيين زمان دقيق انجام آن تاييد كرد و افزود: عبدالله گل به بغداد سفر خواهد كرد اما موضوع حضورش براي گشايش فرودگاه اربيل همچنان در حال بررسي است.
از سوي ديگر “ديزايي” مسئول روابط خارجه كردستان عراق با مسئولان وزارت خارجه تركيه ديدار و ناراحتي خود را از “پ.ك.ك” اعلام كرده است.
منابع آگاه در وزارت امور خارجه‌ي تركيه نيز به روزنامه‌ مليت اعلام كردند هيات تركيه به رياست نماينده ويژه تركيه در عراق و مشاوران بلند پايه‌ نخست وزير تركيه براي انجام مذاكرات با رهبران كرد به كردستان عراق سفر مي‌كند.

اين روزنامه هم چنين نوشت: نچيروان بارزاني نيز طي دو روز آينده پيش از سفر هيات تركيه به شمال عراق به آنكارا سفر رسمي خواهد كرد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید