خرید شال شروط ایران برای دور جدید مذاکره با آمریکا

سخنگوی سفارت ایران در بغداد از آمادگی تهران برای مشارکت در دور جدید مذاکره با آمریکا درباره عراق در صورت دعوت رسمی دولت بغداد و واشنگتن خبر داد.

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری کویت، منوچهر تسلیمی در یک کنفرانس خبری در سفارت ایران در بغداد که درباره اوضاع زائران ایرانی بود در حاشیه این کنفرانس اظهار داشت: تهران آمادگی دارد تا وارد دور جدید مذاکره با آمریکا درباره امنیت عراق شود، اما این امر مشروط بر این است که دولتهای آمریکا و عراق از ایران دعوت رسمی به عمل آورند.

وی خاطرنشان کرد: تمامی گفتگوهای سابق از طریق درخواست دولتهای عراق و آمریکا صورت گرفت و طرف ایرانی آنها را بررسی کرد. اکنون نیز خبرهایی در رابطه با دور جدید مذاکرات وجود دارد اما تاکنون دعوت رسمی از سوی دولتهای عراق و آمریکا صورت نگرفته است.

دو طرف ایرانی و آمریکایی تا کنون به دعوت عراق 3 دور از مذاکرات را برگزار کردند که دور اول مذاکرات در 28 می ( 7 خرداد 86) و دور دوم 24 جولای (2 مرداد 86) و دور سوم نیز 6 آگوست ( 15 مرداد 86) برگزار شده است.

دور اول و دوم این مذاکرات بین “حسن کاظمی قمی” سفیر ایران در عراق و “رایان کروکر” سفیر آمریکا در بغداد برگزار شد، اما دور سوم در سطح کارشناسی درمنطقه الخضراء بغداد انجام شد.

این در حالی است که یک هیئت ایرانی فوریه 2008 برای انجام دور چهارم مذاکرات وارد بغداد شد، اما این دور از مذاکرات به علت حضور نیافتن طرف آمریکایی برگزار نشد.

از سوی دیگر “حسین اکبری” معاون رئیس بخش حج و زیارت ایران، نیروهای آمریکایی را به کارشکنی بر سر راه ورود زائران ایرانی به ویژه در استان الکوت متهم کرد.

وی همچنین اعلام کرد که مذاکره با دولت عراق به منظور آزاد کردن بیش از صد زائر ایرانی بازداشت شده درعراق به اتهام ورود غیرقانونی به اراضی این کشور آغاز شده است.

اکبری خاطرنشان کرد: نیروهای آمریکایی بر سر راه ورود زائران ایرانی به عراق مانع تراشی می کنند به گونه ای که آنها را به مدت چندین ساعت در مرزهای عراق متوقف و از آنها انگشت نگاری می کنند و این نقض توافقنامه دوجانبه میان عراق و ایران است.

وی با بیان اینکه بررسی موضوع سفر زائران ایرانی به سامرا با مسئولان عراقی صورت گرفته است، تصریح کرد: دولت عراق وعده داده است که امکان اعزام زائران ایرانی به سامرا طی شش ماه آینده فراهم خواهد شد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید