خرید شال كارشناسان يونسكو به اردبيل می‏روند

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل گفت: با اتمام كار مطالعات و تكميل پرونده بقعه شيخ صفي‌الدين اردبيلي كارشناسان يونسكو به زودي براي ثبت جهاني اين بقعه وارد اردبيل مي‌شوند.

مسعود علويان‌صدر امروز در گفتگو با فارس افزود: پيش‌بيني مي‌كنيم با تاييد كارشناسان يونسكو و بررسي نهايي پروژه، بقعه شيخ صفي‌الدين اردبيلي سال آينده به ثبت جهاني برسد.
وي ثبت اين اثر را در فهرست آثار جهاني يك افتخار ماندگار براي استان اردبيل عنوان كرد و گفت: در مطالعه و تهيه نقشه‌هاي اين اثر جلسات فشرده و كارهاي خوبي انجام شده كه در اين مجموعه به يادگار خواهد ماند.
علويان‌صدر در ادامه از مرمت چند پروژه تاريخي و باستاني خبر داد و گفت: 13 پروژه باستاني كه اغلب با استفاده از نيروهاي بومي و هنرمندان استان مرمت شده با 7 ميليارد تومان اعتبار آماده افتتاح است.
وي موزه مفاخر، مدرسه صالحيه، بقعه سيدبدرالدين، حمام شيخ، خانه صمصام‌السلطنه، هتل تاريخي اردبيل، دارالحديث، مجموعه بقعه شيخ‌حيدر، مسجد جامع اردبيل و خانه آيت‌الله مروج را از جمله آثار مرمتي نام برد.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل از احيا و مرمت بازار تاريخي اردبيل خبر داد و اظهار داشت: اين مجموعه با عنوان محور فرهنگي و تاريخي شهر اردبيل با الگوي سنتي طراحي و در حال بازسازي است و فاز نخست آن شامل مغازه‌هاي محله پير‌عبدالملك تا بازار تا دهه فجر افتتاح خواهد شد.

وي براي راه‌اندازي موزه مطبوعات قول مساعد داد و از اهالي مطبوعات و رسانه استان خواست در شكل‌گيري اين مجموعه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري را ياري كنند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید