خرید شال اعلام دستگاه‌هاي كم‌كار حوزه اوقات فراغت جوانان

معاون فرهنگي اجتماعي سازمان ملي جوانان از فعاليت بيش از سه هزار سمن در كشور خبر داد.

دكتر عليرضا عصارنيا در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به تهديدها و فرصت‌هاي جامعه جوان كشور، مديريت صحيح امور جوانان را فرصت‌ساز براي كشور دانست و افزود: در حال حاضر برآيند وضعيت جوانان در جامعه، برآيند بسيار مثبت و خوبي است، درست است كه در جامعه جوان ما، سطحي از ناهنجاري‌ها ديده مي‌شود، ‌اما برخلاف بسياري از كشورهاي ديگر، پديده‌هاي فجيع در جامعه زياد نيست.

معاون فرهنگي اجتماعي سازمان ملي جوانان، با تاكيد بر لزوم حفظ و تقويت جنبه‌هاي مثبت جوانان كشور، اظهار كرد: وابستگي و اتصالات خانوادگي در كشور ما اهميت زيادي دارد كه به عنوان يك سرمايه ملي مي‌تواند، جوانان را از بسياري از تهديدها دور نگهدارد و تهديدات را به فرصت تبديل كند.

وي با بيان اين كه بايد بسترهاي واقعي و صحيح براي مشاركت اجتماعي جوانان در جامعه را براي هدايت و كنترل انرژي جواني ايجاد كنيم، افزود: فضايي كه سازمان ملي جوانان در اين زمينه طراحي كرده، ‌نگاه رنگين كماني به جوانان است، به طوري كه با تسهيل زمينه فعاليت‌هاي مشاركت‌جويانه براي جوانان در سازمان ملي جوانان، امسال استقبال جوانان از تشكيل سمن‌ها رشد بسيار بالايي داشته است.

عصارنيا اعلام كرد: در حال حاضر بيش از سه هزار سمن در موضوع‌هاي مختلف پس از دريافت مجوز از سازمان ملي جوانان در حال فعاليت هستند.

وي در ادامه اظهار كرد: سازمان ملي جوانان چندين مدل را براي حفظ و ارتقاي مشاركت اجتماعي جوانان دنبال مي‌كند كه يكي از آن‌ها، شناسايي، ساماندهي و حمايت از «جوان ياوران» به عنوان الگوهاي بومي جوانان كشور است.

معاون فرهنگي اجتماعي سازمان ملي جوانان در اين باره افزود: اغلب جوانان موفق ما تحت تاثير يك جوان‌شناس و جوان ياور خوب، رشد كرده‌اند. اين جوان ياور مي‌تواند، يك معلم، استاد يا روحاني باشد كه به عنوان يك الگوي پنهان، ولي موثر در پيشرفت و موفقيت جوان نقش داشته است.

وي اعلام كرد: در حال حاضر سازمان ملي جوانان با ساماندهي و حمايت از 12 هزار نفر از جوانان ياوران كشور، اطلاعات مختلف مربوط به حوزه جوانان را در اختيار آنان قرار مي‌دهد.

عصارنيا بازخوردها و نتايج حاصل از ترويج فرهنگ ازدواج جوانان را اميدواركننده خواند و اظهار كرد: تا چند سال پيش با وجود تعداد قابل توجهي از جوانان، رشد ازدواج منفي 2/1 بود، اما با فرهنگ‌سازي‌هاي صورت گرفته اين آمار امسال نسبت به سال گذشته 9 درصد و در سال گذشته نيز نسبت به سال 86،‌ هشت درصد افزايش يافته است، اما براي رسيدن به تعداد ازدواج لازم در سال و شرايط مطلوب، فاصله زيادي داريم.

وي در ادامه از معرفي دستگاه‌ها و سازمان‌هاي برتر در حوزه ازدواج جوانان، در روز ويژه ازدواج جوانان خبر داد و گفت: اين طور نيست كه هم دستگاه‌ها و سازمان‌ها در حوزه جوانان خوب كار كرده باشند و وظايف خود را به خوبي انجام داده باشند.

معاون فرهنگي اجتماعي سازمان ملي جوانان، از اعلام اسامي سازمان‌ها و دستگاه‌هاي كم كار در حوزه جوانان خودداري و در عين حال اظهار كرد: نيمه دوم آبان ماه سال جاري سازمان‌هاي ضعيف و دستگاه‌هاي برتر حوزه اوقات فراغت جوانان اعلام مي‌شوند.

وي در ادامه با انتقاد از جدي نگرفتن طراحي و ارائه الگوي اقتصادي براي جوانان كشور، گفت: هر چند كه توجه به مسايل فرهنگي در كشور بايد در اولويت اول قرار بگيرد، اما اين انتقاد به جامعه را مي‌توان داشت كه در طراحي و ارائه الگوي اقتصادي مناسب براي جوانان به طور جدي عمل نكرده است.

عصارنيا در اين باره با بيان اين كه اغلب در جامعه به دنبال جنبه‌هاي مادي هستيم و جنبه‌هاي انساني و رواني جامعه را كم اهميت انگاشته‌ايم، افزود: يك دور منفي در جامعه ايجاد شده كه بر اساس آن، هميشه سرعت بالا رفتن توقعات بيشتر از سرعت بالا رفتن رفاهيات است، به همين علت توقع از وضعيت رفاه موجود بيشتر است.

معاون فرهنگي اجتماعي سازمان ملي جوانان در پايان درباره راهكار جلوگيري و كاهش مادي‌گرايي جوانان اظهار كرد: اگر آرمان‌هاي جوانان را در سطح بالاتري تعريف كنيم،‌ آن‌ها دنبال بحث‌هاي جنسي و مادي نمي‌گردند، در اينجا الگوسازي براي جوانان حتي در بحث اقتصادي، اهميت زيادي پيدا مي‌كند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید