خرید شال بحران مالي دنيا به جام جهاني رسيد

اثرات بحران مالي اخير دنيا، جام جهاني 2010 در آفريقاي جنوبي را نيز تحت تاثير قرار داد.

به گزارش ايسنا، دني جردن، رييس مالي كميته سازماندهي جام جهاني نوزدهم در مراسمي در سفارت آفريقاي جنوبي در برلين در اين باره گفت: «با وجود اين بحران معتقدم در پايان سال 2009 ميلادي آشفتگي در سرتاسر دنيا به پايان خواهد رسيد. با به بكارگيري سيستم نظارتي ويژه و ديگر تدابير كنترل كننده تلاش مي‌شود تا هزينه‌هاي ساخت و يا نوسازي ورزشگاه‌ها و ديگر ساختارها از كنترل خارج نشوند. تامين هزينه‌هاي مربوط به پروژه‌هاي ساختماني و ديگر زيرساخت‌هاي مربوط به برگزاري جام جهاني بزرگترين چالش است.»

هورست اشميدت، مشاور ويژه فدراسيون جهاني فوتبال هم در اين باره گفت: «هر سازماني بايد در حال حاضر با بحران مالي جهاني روبه‌رو شود. در پروژه‌هاي ساختماني پر هزينه در آفريقاي جنوبي بي‌اندازه مهم است كه بهاي فولاد و سيمان افزايشي چشم‌گير و نجومي نداشته باشد. بحران بازارهاي مالي و تاثيرهاي آن ما را هم آشفته كرده است.»

اشميدت كه خزانه‌دار فدراسيون فوتبال آلمان نيز هست، به كميته اهل آفريقاي جنوبي سازماندهي جام جهاني توصيه كرد، سياست‌هاي اطلاعاتي فراگيري را در رابطه با تدابير امنيتي درباره‌ي محدوديت‌هاي جرم و جنايت در پيش بگيرد. او ادامه داد: «در حاشيه جام جهاني 2010 و همچنين جام كنفدراسيون‌ها در ژوئن 2009 در جنوبي‌ترين كشور قاره سياه تمام امكانات انساني به كار گرفته مي‌شود تا امنيت بالا در اين رقابت‌ها تضمين شود. هر كس هراس دارد، راهي جام جهاني نخواهد شد.»

اشميدت ادامه داد: «اخبارهاي هميشگي از آمار جرم و جنايت كه با روند مثبت در مبارزه با جرايم همراه با شند، براي تغيير دادن افكار عمومي در خارج از آفريقاي جنوبي كفايت نمي‌كند. كاهش دو درصدي جرايم كافي نيست تا در هواداران فوتبال احساس امنيت پديد بيايد. آفريقاي جنوبي در نهايت انتظار ورود پانصد هزار تماشاگر مازاد را براي جام جهاني دارد. البته بايد سفرهاي سازمان دهي شده در اولويت قرار بگيرد. سفرهاي ناگهاني و برنامه‌ريزي نشده در خور توجه نيستند، چرا كه تيم جهانگردي در آفريقاي جنوبي به مسافران اجازه‌ي تصميم‌گيري سريع را نمي‌دهد.»

هانس كلاوس مدير ارتباط فيفا هم خبر پشتيباني خوب فيفا از سران سياسي آفريقاي جنوبي در سال‌هاي گذشته را رد كرد. او گفت: «پس از تغييرات در رياست جمهوري آفريقاي جنوبي در دو هفته پيش فيفا بلافاصله با رييس جمهور جديد تماس گرفت. بديهي است كه مي‌توانيم پيشرفت‌ها در مورد آماده‌سازي جام جهاني را تاييد كنيم.»

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید