خرید شال تاثيرات مستقيم موسیقی بر استقامت

یک پژوهش دانشگاهی موضوعی را تایید کرده است که بسیاری از ورزشکاران به آن اعتقاد دارند؛ اینکه گوش دادن به موسیقی می تواند ظرفیت تمرین کردن یک ورزشکار را افزایش دهد.
دکتر کاستاس کاراگئورگیس، استاد دانشگاه برونل در پژوهشی یک فرمول جهت پیدا کردن “بهترین” موسیقی برای تمرین را کشف کرده است.

به گزارش بي بي سي، او عملکرد 30 داوطلب را که به قطعات مختلفی از موسیقی پاپ و راک گوش می کردند سنجید و دریافت که میزان تحمل و استقامت آنها با گوش کردن به موسیقی بطور متوسط 15 درصد افزایش پیدا می کند.

او معتقد است این یافته می تواند به کسانی که برای درمان چاقی مفرط یا مشکلات قلب و عروق ملزم به انجام فعالیت های ورزشی شده اند، کمک کند.

تعداد آن دسته از باشگاه های ورزشی و بدن سازی که در آنها موسیقی پخش نمی شود اندک است، اما دکتر کاراگئورگیس، که در دو دهه گذشته مشغول تحقیق درباره ارتباط موسیقی و تمرین های ورزشی بوده، معتقد است احتمالا در بسیاری از ورزشگاه ها موسیقی “نادرست” برای ورزشکاران پخش می شود.

بر اساس فرمول این استاد دانشگاه، تناسب یک قطعه موسیقی با فعالیت ورزشی، با استفاده از ریتم، میزان سرعت (tempo) و محتوای موسیقایی، و با در نظر گرفتن ضریبی از “تاثیر فرهنگی” قطعه موسیقی تعیین می شود.

بر اساس این فرمول مناسب ترین قطعات برای یک تمرین متوسط تا سنگین، قطعاتی هستند که بین 120 تا 140 ضرب در ثانیه سرعت دارند.

به عنوان نمونه از چنین تصنیف هایی می توان به قطعه “I Like the way you move” از گروه بادی راکرز و “Mercey” از دافی اشاره کرد، هرچند ورزشکاران مسن تر می توانند به قطعاتی همچون “Don’t stop me now” از کوئین و “Dancing Queen” از آبا گوش کنند.

برخی از داوطلبان دریافتند که استقامت آنها بسیار بیشتر از 15 درصد افزایش یافته است که دکتر کاراگئورگیس این مسئله را “بسیار مهم” می داند.

همچنین در جریان این پژوهش کسانی که تمیرن های دشوار انجام نمی دادند گفتند گوش دادن به موسیقی باعث شد احساس دشواری آنها از سختی کاری که انجام می دهند کاهش یابد، هر چند کسانی که تمرین های دشوارتر انجام می دهند چنین احساسی نداشتند.

با این حال هر دو دسته تایید کردند که موسیقی لذت تمرین کردن را افزایش داده است.

آقای کاراگئورگیس که تجربه فعالیت به عنوان مشاور ورزشگاه ها و باشگاه های ورزشی را داشته است گفت برخی از موارد موسیقی پخش شده در این اماکن بد انتخاب شده اند.

او گفت: “در بسیاری از موارد قطعات راک پر سرو صدا یا قطعات آرام انتخاب می شوند که واقعا برای این محیط نامناسب هستند.”

“برخی از ورزشگاه ها هم کانالهای رادیویی را در محیط باشگاه بازپخش می کنند که فکر خوبی نیست، زیرا ایستگاه های رادیویی نوع موسیقی خود را برای تغییر دادن احساس شنوندگانشان تغییر می دهند.”

این متخصص گفت یافته های پژوهش می تواند به ویژه برای کسانی مناسب باشد که برای حفظ یا بهبود سلامتی، ورزش کردن به آنها توصیه شده است.

او گفت: “برای بیمارانی که سن بالا دارند نوع موسیقی باید تغییر کند، اما ما دریافتیم که عملکرد این بیماران وقتی موسیقی مناسب پخش می شود، بهتر می شود.”

فرضیه های این پژوهشگر در روز یکشنبه پنجم اکتبر در شهر لندن به محک آزمایش گذاشته خواهد شد.

قرار است او موسیقی پخش شده برای برنامه ای تحت عنوان “دویدن با ضرب-آهنگ” را انتخاب کند که در واقع یک دو نیم-ماراتن محسوب می شود.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید