خرید شال خداحافظی زانتیا از سایپا

خط تولید زانتیا در ایران تا 2 سال دیگر متوقف خواهد شد.

به گزارش ایسنا، نایب رییس هیات مدیره سایپا با اعلام این خبر از جایگزینی زانتیا با محصولی جدید از سیتروئن فرانسه خبر داد و گفت: «طبق قراردادی که با شرکت سیتروئن داریم این شرکت تا حدود 1.5سال آینده بیشتر نمی‌تواند قطعات این خودرو را برای ما تهیه کند. بنابراین تولید آن تا اواسط سال 89 بیشتر ادامه نخواهد داشت».

محمدرضا روشنی‌، خاطرنشان کرد: «در این میان در حال مذاکره با شرکت یاد شده برای ورود یک محصول جدید و جایگزینی آن با زانتیا هستیم تا قبل از توقف تولید زانتیا بتوانیم تولید محصول جدید را آغاز کنیم».

نایب رییس هیات مدیره سایپا درباره اینکه چه خودرویی جایگزین این محصول سایپا خواهد شد؟ اظهارداشت: «این خودرو دارای مشخصات و قابلیت‌هایی بالاتر از زانتیای فعلی خواهد بود. این خودرو روی پلت فرم C4 طراحی شده و خودرویی صندوق‌دار با ابعادی بزرگ‌تر از زانتیا است.

به گفته او خودرو جایگزین زانتیا در کشورهای چین و آرژانتین نیز تولید می‌شود.

روشنی‌مقدم درباره قیمت این خودرو نیز اعلام کرد: «قیمت این خودرو بالاتر از زانتیا خواهد بود و با ساخت داخل حدود 40 درصد به بازار عرضه خواهد شد».

وی درباره احتمال به خطر افتادن بازار خودروهای سایپا در جریان توقف تولید زانتیا گفت: «اختلاف قیمت این دو خودرو خیلی زیاد نیست. ضمن این‌که خودرو جایگزین مشخصات و قابلیت‌های بیشتری نسبت به زانتیای فعلی دارد بنابراین بازار این خودرو با تهدیدی مواجه نخواهد شد».

نایب رییس هیات مدیره سایپا درباره آخرین وضعیت مراحل مذاکره و عقد قرارداد نیز اظهار داشت: «کارهای مربوط به عقد قرارداد مراحل نهایی خود را پشت سر می‌گذارد و این خودرو 40 درصد ساخت داخل به بازار عرضه خواهد شد».

وی همچنین از توقف خط تولید زانتیای فیس لیفت خبر داد و افزود: «همزمان با توقف تولید زانتیا در اواسط سال 89 ، تولید این خودرو نیز باتوجه به وابستگی حدود 50 درصد از قطعات آن به خارج نیز قطع خواهد شد».

روشنی‌مقدم در پاسخ به اینکه آیا توسعه همکاری‌های سایپا با شرکت سیتروئن با توجه به سیاست‌های خارجی کشور درباره روابط با فرانسه کار درستی است؟ گفت: «همکار‌های ما با شرکت‌های فرانسوی نسبت به سال‌های قبل توسعه نیافته و همکاری ما تنها در راستای جایگزینی محصول جدید به‌جای محصول فعلی است، بنابراین کاری برخلاف سیاست‌های خارجی کشور انجام نداده‌ایم».

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید