خرید شال شب شیدایی کامکارها در تالار کشور

کنسرت گروه موسیقی کامکارها به سرپرستی هوشنگ کامکار در نخستین شب از اجرای کنسرت های نهمین جشن خانه موسیقی شامگاه گذشته در تالار بزرگ کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر،نخستین شب از اجرای کنسرت های نهمین جشن خانه موسیقی ، که با استقبال فراوانی ازسوی حاضرین در سالن روبرو شد؛ گروه موسیقی کامکار در دو بخش فارسی (شور) و کردی قطعاتی را از ساخته های هوشنگ و ارسلان کامکار اجرا کردند.

قبل از اجرای این کنسرت صبا کامکار همخوان این گروه به جای خالی عموی بزرگ خود “بیژن کامکار”اشاره کرد و گفت : عدم حضور بیژن کامکار به دلیل بیماری ایشان است که متاسفانه نتوانست گروه را همراهی کند از همین رو جای او در کنار ما بسیار خالی است اما یک خبر خوب می دهم و آن اینکه بیژن کامکار در اجرای آذرماه گروه کامکار در جشنواره موسیقی ملل که به همت موسسه محک ویژه کودکان سرطانی برگزار می شود حضور خواهد داشت.

پس از پایان صحبت های صبا،قطعات “بیابان بیکران” با شعری از مولانا ، تکنوازی سنتور اردوان کامکار، “خانه ام ابری است “با استفاده ازاشعار نیما یوشیج ، تکنوازی کمانچه اردشیر کامکار ، “در فراق” با شعری از پیام بهتاش و قطعه “به یاد مادر” با صدای ارسلان کامکار و همخوانی صبا کامکار و مریم ابراهیم پور در بخش نخست کنسرت اجرا شد.

کنسرت گروه موسیقی کامکار پس از آنتراک 20 دقیقه ای در حالی که لباس های محلی کردی به تن داشتند بار دیگر به روی صحنه آمدند ودر میان تشویق گرم حاضران قطعات فولکلوریک کردستان را اجرا کردند.

در این بخش قطعات هی مه رو”(باز نرو)،”هه وای سیامال” (هوای سیاه چادرها)،”عازیزم تو گله کمی”،”کابوکی وشلیره”،”دل شکاو” و قاسم خان” اجرا شد؛ اجرای این بخش از کنسرت ،شور و هیجان خاصی به سالن بخشیده بود به گونه ای که حاضرین در سالن با شور و اشتیاق برخی از این قطعات را با گروه همراهی می کردند.

لازم به ذکر است هوشنگ کامکار آهنگساز ومدیر هنری گروه،پشنگ کامکار “سنتور”، قشنگ کامکار”سه تار”،ارژنگ کامکار “تنبک”، ارسلان کامکار “آهنگساز، همخوان ونوازنده عود”،اردشیر کامکار “کمانچه”، اردوان کامکار”سنتور”،هانا کامکار”دف”،صبا کامکار”همخوان”،”نی ریز کامکار” تار و امیر حقیری “دف” از جمله نوازنده های گروه موسیقی کامکارها بودند.

حاشیه
-تالار وزارت کشور در نخستین شب از اجرای کنسرت های جشن خانه موسیقی مملو از جمعیت بود و درمیان حاضرین برخی از اهالی موسیقی چون داریوش پیرنیاکان دبیر نهمین جشن خانه موسیقی، داود گنجه ای وهمچنین بهروزغریب پور کارگردان تئاتر، جمشید گرگین مجری و نویسنده رادیو و تلویزیون،اعضای کانون های تخصصی خانهموسیقی و… دیده می شدند.

-برخی از حاضرین با لباس های محلی کردی در سالن نشسته بودند و در پایان اجرا به احترام گروه جلوی صحنه رفتند وضمن اهدای گل از اجرای گروه کامکارها تشکر کردند.

-اجرای قطعه “اورامان” به عنوان قطعه خارج از برنامه(بیز) با هیاهو و شور وهیجان خاصی از سوی تماشاگران همراه بود.

– در معرفی آثار گروه کامکارها در بروشور برنامه، با وجود حضورنداشتن بیژن کامکار، اسم او به عنوان خواننده گروه در نوشته شده بود.

– در نمای پشت صحنه اجرا که بسیار چشم نواز و زیبا طراحی شده بود ،نماهای مختلفی از تندیس خانه موسیقی که امسال برای نخستین بار به برگزیدگان اعطا می شود دیده می شد.

– حضور گروه کامکارها در این جشن -علی رغم بیماری بیژن- برای همراه شدن با خانه موسیقی و اهالی این هنر، اقدامی زیبا و دلپسند بود وباردیگر نشان داد که کامکارها به جای حرف بیشتر عمل می کنند و این نوع نگاه جای تقدیر دارد.

برنامه های جشن موسیقی با کنسرت ارکستر موسیقی ملی به رهبری فرهاد فخرالدینی و با صدای سالار عقیلی امشب و فردا شب و کنسرت محمدرضا شجریان به همراهی گروه شهناز 28 و 29 مهرماه در تالار بزرگ کشور ادامه خواهد داشت.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید