خرید شال قطبي:‌ با70 امتياز قهرمان مي‌شويم

نشست خبري باشگاه پرسپوليس تهران ظهر روز پنج‌شنبه با حضور مديرعامل اين باشگاه و سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس و جمعي از اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش ايسنا، در ابتداي اين نشست “داريوش مصطفوي” مديرعامل باشگاه پرسپوليس خطاب به خبرنگاران اظهار اميدواري كرد كه در طول اين جلسه به نقطه‌نظرات مشتركي درباره‌ي مسايل مختلف تيم فوتبال پرسپوليس برسيم و هدف ما توجه به ارتقاء و پيشرفت اين تيم باشد.

همچنين “افشين قطبي” هم طي سخناني اظهاركرد: هميشه سعي كردم برپايه ايمان به خدا و نور و هم‌چنين دانش و تلاش كارهايم را انجام دهم، چراكه معتقدم خيلي از انسان‌ها پس از چندبار شكست، تسليم مي‌شوند اما هميشه كساني موفق هستند كه با تلاش و ايمان پشتكار دارند و با جديت مي‌جنگند. به خوبي مي‌دانم كه دنيا عوض شده و حتي اكنون جوانان ما مي‌خواهند تنها با برداشتن يك قدم به بالاترين سطوح برسند اما، با تجربه‌اي كه دارم به آن‌ها مي‌گويم كه موفقيت جز با صبر، ايمان و تلاش حاصل نمي‌شود كه نمونه‌اش تيم پرسپوليس سال گذشته بود كه ما با آن قهرمان ليگ برتر شديم.

وي افزود: امسال هم تيم خوبي داريم اما تا حدود زيادي متفاوت‌تر از گذشته است؛ تجربه نشان داده قهرماني در دوسال متوالي بسيار سخت است اما، من دوست دارم كه پرسپوليس موفق به انجام اين كار در مقطع كنوني شود چراكه اين‌ تيم دل شير و مغز فوتبال دارد و همه‌ي دست‌اندركاران آن از هيات‌ مديره و مديريت گرفته تا كادرفني، پزشكان و بازيكنان تيم شخصيت و رفتار قهرماني دارند كه اميدوارم در ليگ امسال به اين مهم دست يابيم.

قطبي ادامه داد: البته نكته بسيار مهمي كه سعي كردم امسال به آن توجه ويژه داشته باشم، تنها قهرماني در جام‌هاي مختلف نيست، چراكه دوست دارم تيمي را بسازيم كه حتي با رفتن قطبي و يا مديران اين تيم آن‌ها بتوانند در يك چارچوب و فوتبال حرفه‌اي ادامه مسير بدهند.

وي گفت: من سعي كردم كه پرسپوليس امسال بتواند با يك نگرش جديد فوتبالي همراه با هيجان و ايجاد موقعيت‌هاي بسيار، بازي كند. مطمئنا هدف ويژه‌ي ما اين خواهد بود كه سطح فوتبال پرسپوليس را حتي فراتر از ليگ برتر ببريم و كاملا بين‌المللي بازي كنيم، شايد در اين مسير تاوان برخي چيزها را هم بدهيم كه از جمله آن فوتبال تيم‌مان در مسابقات اخير است كه به حريفان فرصت گل‌زني مي‌دهيم.

وي گفت: بدون شك پيداكردن يك چارچوب درست و با كيفيت براي فوتبال پرسپوليس در آينده براي اين تيم مثمرثمر خواهد بود و مي‌تواند با قهرماني در جام‌هاي مختلف دل هواداران و مردم با عشق و با احساس ايران را خوشحال كند.

به گزارش ايسنا، در ادامه‌ي اين نشست خبرنگاران اصحاب رسانه سوالات مختلفي را با مديرعامل و سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس مطرح كردند. در ابتدا افشين قطبي با سوالي درباره تزلزل دفاع پرسپوليس در چند مسابقه اخير مواجه شد و در اين‌باره پاسخ داد: پس از بازي با ابومسلم انسان‌هاي پير و جوان مختلفي وقتي مرا مي‌ديدند از بازيكنان و عملكرد ما تعريف مي‌كردند اما، تنها مسئله نگران‌كننده براي آن‌ها بحث دفاع تيم ما بود كه فكر مي‌كنم شما خبرنگاران با پررنگ‌كردن اين مسئله چنين باعث به وجود آمدن چنين ذهنيتي شده‌ايد اما، بايد توجه داشت كه همين دفاع سال گذشته توانست در قهرماني تيم پرسپوليس تأثير زيادي داشته باشد.

وي ادامه داد: ما هم‌چنين با مشكلاتي از جمله نيامدن ITC فرانك آتسو در بازي‌هاي ابتدايي ليگ، مريضي برخي بازيكنان ديگر و مصدوميت مسعود زارعي همراه بوديم حتي يك سرماخوردگي بسيار شديدي پيش از بازي با استقلال وارد تيم ما شد كه متأسفانه هنوز هم از جمع تيم ما بيرون نرفته است.

معتقدم دفاع تيمي وقتي خوب عمل نمي‌كند كه كل تيم از خط حمله تا دروازه‌بان در آن سهيم هستند. دفاع مربوط به كل تيم است و نبايد تنها مدافعين را زير ميكروسكوپ قرار دهيم، وقتي شما فوتبال هجومي و زيبا بازي مي‌كنيد و سعي مي‌كنيد باز بازي كنيد، فضاهاي مختلفي براي حريف ايجاد مي‌شود كه بتوانند ايجاد موقعيت كنند. در دفاع‌هاي سنتي ايراني بازيكنان تك به تك مهاجمان حريف را كنترل مي‌كنند كه من اين مسئله را قبول ندارم و ما سعي كرديم با يك برنامه‌ريزي اساسي روي دفاع فضايي متمركز شويم اين سبك از بازي در بسياري از تيم‌هاي بزرگ دنيا و فوتبال حرفه‌اي جهان ارايه مي‌شود اما، نتيجه‌بخش‌بودن آن بدون شك مستلزم گذشت زمان است.

وي افزود: ما نبايد تنها پس از يك نتيجه ضعيف تا اين حد مدافعين تيم‌مان را زير سوال ببريم و به آن‌ها توهين كنيم، زيرا بايد به تيم قهرمان فصل پيش احترام بگذاريم و به صورت عمقي عملكردشان را در نظر بگيريم.

قطبي گفت: در ايران پس از يك شكست، همه‌چيز عوض مي‌شود و هواداران بسيار آشوب‌گر مي‌شوند. خيلي‌ها به فكر تغيير و تحولات در تيم هستند و حتي مي‌گويند بايد مدافعين جديد بخريم اما، باور كنيد فوتبال به صبر نياز دارد و با گذشت زمان و تمركز روي برنامه‌هاي طرح‌ريزي‌شده مي‌توان نتايج مثبتي گرفت.

قطبي هم‌چنين در پاسخ به سوال ديگري مبني بر عدم گل‌زني مهاجمان متعدد اين تيم در بازي‌هاي مختلف و كم‌رنگ بودنشان در امر گل‌زني گفت: سال پيش محسن خليلي براي ما بسيار خوب گل‌زني مي‌كرد اما، ما امسال مهاجمين بيشتري داريم كه به كيفيت آن‌ها هم مطمئنيم و تنها بايد منتظر گذشت زمان بود تا آن‌ها تمركز لازم را براي امر گل‌زني به دست آورند.

ما در بازي‌هاي اخير موقعيت‌هاي بسيار زيادي را روي دروازه حريفان ايجاد كرديم كه اين خاصيت تهاجمي فوتبال پرسپوليس را نشان مي‌دهد اما، وقتي گلي زده نشود مهاجمين دچار افت روحي مي‌شوند و مي‌بينند كه به آمار بسيارخوب ايجاد موقعيت، نتوانستند گل‌هاي زيادي را به ثمر برسانند. در اين مورد ما بايد روي اعتماد به ‌نفس مهاجمين بيشتر كار كنيم و به آن‌ها فرصت دهيم تا روند صعودي منظمي پيدا كنند.

قطبي در حين‌ اين صحبت با سوالي مبني بر دليل پايين‌بودن كيفيت بازي پائولو دي‌كارمو (مهاجم برزيلي تيم پرسپوليس) مواجه شد و در اين‌باره گفت: پائولو يك بازيكن 21 ساله است كه از يك كشور كاملا متفاوت با ايران، وارد تيم پرسپوليس شده؛ شما خودتان را جاي اين بازيكن جوان بگذاريد كه وارد يك كشور و فضاي جديدي مي‌شويد. هنوز زبان بلد نيستيد غذاها مختلف است و تنهايي هم شما را آزار مي‌دهد، ضمن اين كه بايد در فوتبال مختلفي مانند كشور خودتان بازي كنيد؛ هم‌چنين مدام تمرين كنيد اما، پيش از بازي با مسئله‌ي نيامدن ITC و تأخير آن مواجه شويد.

تمام اين مسايل همگي دست‌به‌دست هم مي‌دهد تا فشار زيادي به اين بازيكن جوان وارد شود اما به اين مسئله هم بايد توجه داشت كه او در فرصت كوتاهي كه مقابل استقلال به دست آورد چندين مدافع اين تيم را به خود مشغول كرد كه نتيجه‌اش آزادشدن كريم باقري و به ثمررسيدن گل پرسپوليس بود، او حتي پيش از بازي با ابومسلم با گم‌شدن لوازم ورزشي‌اش از جمله كفش فوتبالي‌اش مواجه شد كه اين مسئله هم باعث پايين‌آمدن كيفيت بازي او مقابل ابومسلم بود او مجبور شد با كفش كريم باقري به ميدان برود اما، با اين حال يك پاس گل داد و چندين موقعيت هم ايجاد كرد.

بايد قبول كنيم كه وقتي اين مهاجم هنوز بيش از 65 دقيقه براي ما بازي نكرده است نبايد فوتبال او را اين‌طور ارزيابي كنيم، من به شما قول مي‌دهم كه دي‌كارمو در پايان فصل با خصوصيات منحصر به ‌فردي كه دارد و حس بالاي گل‌زني‌اش، بيش از 10 گل را براي پرسپوليس به ثمر خواهد رساند؛ من همين نظر را درباره ابراهيم توره نيز دارم.

وي افزود: بسياري از هواداران فوتبال در ايران فكر مي‌كنند كه بازيكنان برزيلي تنها بايد خاصيت تكنيكي و دريبل‌زدن داشته باشند اما، ما دي‌كارمو را بدين‌منظور به پرسپوليس آورديم كه با قد بلند خود و شرايط فيزيكي‌اش حس بالاي گل‌زني دارد. در تيم ما شايد علي كريمي بتواند پنج بازيكن را با دريبل‌ از پيش‌رو بردارد و يا ايوان پتروويچ پاس‌هاي معجزه‌آسايي به مهاجمين بدهد. ما ‌بايد جلوي دروازه حريف بازيكناني داشته باشيم كه خاصيت بالاي گل‌زني داشته باشند، از اين‌رو فكر مي‌كنم دي‌كارمو شرايط خوبي در اين زمينه دارد.

قطبي هم‌چنين درباره وضعيت مهاجمين تيم‌اش ادامه داد: وقتي خارج از ايران بودم متوجه شدم كه تيم پرسپوليس ابراهيم توره را به خدمت گرفته و همين‌طور خليلي و نيكبخت هم قراردشان را تمديد كردند؛ اضافه بر اين‌ها با شناختي كه از فرهاد خيرخواه داشتم تصور مي‌كردم كه نياز به مهاجم در تيم پرسپوليس تا حدودي مرتفع شده، ضمن اين‌كه دي‌كارمو را هم به جمع تيم پرسپوليس اضافه كرديم با اين تفاسير نبايد وضعيت گل‌زني ما دچار بحران شود.

من به خوبي مي‌دانم كه بازيكنان خارجي وقتي در يك فضاي متفاوت بازي مي‌كنند، چه فشاري را متحمل مي‌شوند. آن‌ها نياز به زمان دارند تا كيفيت واقعي بازي‌شان را به نمايش بگذارند لذا فكر مي‌كنم مهاجمين ما در آينده شرايط بسيار موفقي خواهند داشت كه با اضافه‌شدن محسن خليلي ديگر مشكلي در اين زمينه حس نمي‌شود.

سرمربي تيم پرسپوليس در ادامه در پاسخ به سوالي مبني بر علت تأخير ماركو (دستيار برزيلي‌اش) در تيم پرسپوليس به خبرنگاران گفت: ماركو تاكنون سه‌بار از ايران خارج شده كه دو مرتبه از آن به خاطر آوردن بازيكن برزيلي براي ما بوده است و يك‌بار آن هم مربوط به مريضي پدرش بود كه به او گفتند پدرت مرده و او با گرفتن مرخصي از باشگاه به برزيل سفر كرد اما، آن‌جا متوجه شد كه پدرش هنوز فوت نكرده اما شرايط بسيار سختي دارد كه مراقبت ماركو و تأثير حضورش در كنار خانواده بسيار محسوس بود البته او يك مربي حرفه‌اي است و زماني‌كه كارش را در كره جنوبي رها كرد و به ايران آمد، انتظار داشت تمامي نكاتي كه در قراردادش عنوان شده بود انجام مي‌شد اما، متأسفانه باشگاه به صورت منظم در چارچوب اين قرارداد انجام وظيفه نكرد و مشكلاتي از قبيل نگرفتن حقوق، نداشتن منزل مسكوني و يا موارد ديگر برايش پيش آمد كه باعث شد او صبر كند تا زماني‌كه مشكلات برطرف شد وارد تهران شود. طبق آخرين صحبت‌هايي كه با او داشتيم و مشكلاتي كه حل شده است، ماركو ساعت 5 صبح شنبه وارد تهران مي‌شود و حتي پرسپوليس را در بازي با فولاد همراهي مي‌كند.

قطبي هم‌چنين در پاسخ به سوالي مبني بر احتمال به خدمت‌گرفتن “رحمان رضايي” و يا حضور الونگ الونگ در تركيب پرسپوليس تصريح كرد: ما يك جاي خالي در تيم مان داريم كه با توجه به خصوصياتي كه الونگ دارد و همه او را مي‌شناسند، دوست دارم در مقطع كنوني از او استفاده كنيم. او اكنون با ما تمرين مي‌كند و توانايي‌هاي بازي در پستي را دارد كه ما بازيكن خاصي را در آن پست نداريم. لذا بهتر مي‌بينم كه الونگ الونگ در تركيب تيم پرسپوليس جاي گيرد. هم‌چنين شك ندارم كه رحمان رضايي مدافع توانمندي است كه او هم مي‌تواند به تيم ما كمك كند.

رضايي براي حضور در پرسپوليس اظهار تمايل كرده اما، بايد قبول كنيد كه او 33 سال سن دارد و حدود هفت ماه بازي نكرده است. در مجموع بايد امكان حضور او را در تيم پرسپوليس بررسي كنيم و با دقت نظر فضايي ايجاد كرده تا رضايي بتواند در تركيب ما جاي گيرد؛ مطمئنا اين تصميم كاملا بايد با منطق باشد.

افشين قطبي در ادامه در پاسخ به سوال انتقادآميزي مبني بر تعدد سفرهاي برون‌مرزي‌اش و تأثيرش در نتايج اخير پرسپوليس خاطرنشان كرد: من معتقدم بسياري از تيم‌هاي مطرح دنيا و مربيان بزرگ آن نسبت به دادن تعطيلات تيمي اعتقاد زيادي دارند. آن‌ها در فرصت‌هاي چندروزه‌اي كه بين بازي‌هايشان پيش مي‌آيند به بازيكنان استراحت داده و خودشان نيز به همراه خانواده در مكاني زندگي را به آرامش سپري مي‌كنند تا بتوانند براي حضور قدرتمند دوباره‌شان روحيه‌ي بالايي داشته باشند؛ ادوكات سرمربي تيم كنوني سن‌ پترزبورگ و يورگين كليزمن مربي مطرح آلماني، نسبت به اين شيوه اعتقاد زيادي دارند و در زمان مربي‌گري‌شان اين شيوه را در تيم‌هاي مختلف پياده مي‌كردند.

من وقتي به تيم‌ام استراحت مي‌دادم، خودم بايد مدتي را در آرامش زندگي كنم كه اين فضا با توجه به محبت و توجه مردم ايران در اينجا وجود ندارد. دوست دارم در اين مدت‌زمان كوتاه به مكاني بروم كه خبري از گرفتن عكس‌هاي بسيار با احساسات فراوان و هم‌چنين پرسيدن سوالات مختلف همراه نباشد و بتوانم با آرامش فكر كنم و براي حضور قدرتمند دوباره در تيم روحيه كسب كنم.

افشين قطبي هم‌چنين درباره مديريت بازيكنان مختلف پرسپوليس كه زماني در تيم‌هاي سابق‌شان محوريت فوتبال آن تيم در زمين را به عهده داشتند و اكنون در پرسپوليس جمع شده‌اند، پاسخ داد: من با مربيان بزرگي در دنيا كار كردم و در تيم‌هاي مختلفي از جمله گالكسي و كره جنوبي ستارگان بسياري در تيم‌هاي ما بودند كه شايد مديريت‌كردن آن‌ها در فوتبال كار دشواري مي‌نمود اما اين تجربه را دارم و به خوبي مديريت‌كردن ستاره‌ها را در زمين بازي و تاكتيك‌پذيركردن آن‌ها را بلدم، مطمئنا اين مسئله در كوتاه‌مدت به دست نمي‌آيد و ما در ادامه مسابقات به هماهنگي و تاكتيك‌پذيري بيشتري در ميان بازيكنان‌مان مي‌رسيم.

قطبي هم‌چنين درباره بازي شنبه تيم‌اش مقابل تيم فولاد خوزستان اظهار كرد: شك نكنيد هر تيمي كه برابر ما بازي مي‌كند دوبرابر تيم خودش است چون بازيكنان آن براي رويارويي با تيم بزرگي چون پرسپوليس كه پرطرفدارترين تيم باشگاهي در ايران به شمار مي‌رود، انگيزه‌ي زيادي دارند ضمن اين‌كه آن‌ها مي‌دانند قرار است تنها مقابل پرسپوليس دو مرتبه از تلويزيون پخش مي‌شوند و اين‌كه برابر تيم قهرمان فصل پيش بازي كردند روحيه‌شان را بالا مي‌برند، اين مسئله در بازي برابر فولاد خوزستان نيز حاكم خواهد بود آن‌ها مربي خوبي دارند و احتمالا تيم ما را به دقت آناليز كرد‌ه‌اند ضمن اين‌كه در اين بازي، ابراهيم توره غيبت دارد، نيكبخت مريض است، مازيار زارع و كريم باقري مصدوم هستند كه نبود اين چند بازيكن هم مي‌تواند در بازي پرسپوليس اثرگذار باشد. ب

ه هرحال ما سعي مي‌كنيم با توجه به بضاعتي كه داريم و اعلام كرديم مي‌خواهيم فوتبال را با 11 بازيكن انجام ندهيم، در مقابل فولاد ضمن ارايه يك فوتبال پرهيجان و زيبا 3 امتياز خارج از خانه آن را كسب كنيم. اين امتياز مي‌تواند در نزديك‌بودن ما به صدر جدول تأثير زيادي داشته باشد كه به آساني از آن نخواهيم گذشت.

وي تأكيد كرد: هيچ بازي‌اي از جمله اين مسابقه بازي مرگ و زندگي نيست و آن هم مثل تمام بازي‌هاست من سعي مي‌كنم توجه زيادي به شيوه و نوع فوتبال فولاد برابر ما نداشته باشم و تمركزم بيشتر معطوف به تيم خودمان باشد اميدوارم با ارايه يك بازي خوب و جذاب بتوانيم پيروز ميدان شويم.

سرمربي تيم پرسپوليس هم‌چنين درباره‌ي نظر او نسبت به بازگشت علي كريمي به تيم ملي و استراتژي‌اش در اين زمينه پاسخ داد: قبل از اين‌كه به ايران بيايم و براي اولين‌بار هدايت تيم پرسپوليس را بپذيرم فوتبال علي كريمي را به دقت ديده بودم، او واقعا از تمام بازيكنان ايراني يك پله بالاتر است و مي‌توانم از او به عنوان نابغه و جادوگر فوتبال ايران ياد كنم. كريمي بازيكن باكيفيتي است كه مي‌تواند به صعود ايران به جام‌جهاني فوتبال كمك زيادي كند و در جام جهاني هم بدرخشد من هم مثل همه هموطنانم دوست دارم كه او به تيم ملي برگردد و از اين مسئله حمايت مي‌كنم البته مشكلاتي كه بين كريمي و دايي وجود دارد را نمي‌دانم آن‌ها مدت بسيار زيادي است كه با يكديگر ارتباط دارند كه من از چگونگي اين ارتباط بي‌خبرم.

سرمربي پرسپوليس هم‌چنين درباره‌ي تأخير غيبت “ابراهيم توره” در تيم پرسپوليس تصريح كرد: توره به دليل مشكلات خانوادگي‌اش از باشگاه مرخصي گرفت اما، قرار بود دوشنبه گذشته وارد تهران شود كه متأسفانه هنوز نيامده است. او غيبت كرده و قطعا بايد از سوي باشگاه جريمه شود. معتقدم باشگاه پرسپوليس در اين زمينه بايد محكم در مقابل اين مسئله بايستد و با اين بازيكن برخورد كند.

افشين قطبي هم‌چنين درباره‌ي وضعيت تيم ملي فوتبال ايران و كمكي كه او مي‌تواند در رويارويي اين تيم مقابل تيم كره جنوبي به علي دايي داشته باشد گفت: من روز گذشته بازي تيم ملي ايران را از نزديك ديدم و مشاهده كردم كه بازيكنان با چه كيفيتي بازي مي‌كنند و توانستند موقعيت‌هاي زيادي را روي دروازه تيم كره شمالي خلق كنند. البته فكر مي‌كنم در بازي‌هاي ملي بازيكنان باتجربه بتوانند اثرگذاري ويژه‌اي در فوتبال تيم داشته باشند. من فقط موفقيت تيم ملي ايران را دوست دارم.

هم‌چنين تيم كره جنوبي را هم كه قرار است در آينده با ما بازي كند به خوبي مي‌شناسم زيرا بسياري از بازيكنان آن‌ها از شاگردان من بودم ضمن اين‌كه با تفكرات سرمربي خوبشان نيز آشنا هستم. علي دايي اگر در اين زمينه نياز به كمك دارد هميشه در خدمت‌اش خواهم بود چون در وهله اول ايراني هستم و موفقيت تيم ملي ايران را آرزو مي‌كنم و اين‌كه خوشحال مي‌شوم بسياري از بازيكنان پرسپوليس در تيم ملي بازي خواهند كرد. تيم ملي ايران در حال رشد است و ما بايد سعي كنيم بهترين بازيكنان را استفاده كنيم تا با كسب امتيازات بيشتر راه صعود به جام جهاني هموارتر شود.

قطبي هم‌چنين درباره علت ترك استاديوم آزادي در ابتداي نيمه دوم بازي تيم‌هاي ايران و كره شمالي گفت: متأسفانه صندلي خوبي در آن قسمت از استاديوم نداشتم و اين‌كه نمي‌توانستم تاپايان بازي صبر كنم و در آن شلوغي به همراه همسرم از استاديوم خارج شوم لذا در آن مطقع كه تيم ايران هم دو گل از تيم كره جلو افتاده بود، تشخيص دادم از استاديوم خارج شوم تا مشكلات بعدي گريبانگيرم نشود.

سرمربي تيم پرسپوليس هم‌چنين درباره روند آتي تيم‌اش در مسابقات ليگ برتر گفت: به خوبي شرايط تيم بزرگي چون پرسپوليس را درك مي‌كنم و مي‌دانم در تيم‌هاي بزرگ جابه‌جايي‌ها چگونه است سال گذشته تيم استقلال به دليل نتايج ضعيف سه مربي عوض كرد و اين وضعيت را در پرسپوليس هم درك مي‌كنم اما، بايد قبول كنيم كه در دو بازي اخير وقتي تنها چهار يا پنج بازيكن از فصل پيش براي ما بازي مي‌كنند، اين تيم جديد شده است و براي هماهنگي بيشتر نياز به فرصت دارد، من به شما قول مي‌دهم كه تيم پرسپوليس امسال حداقل با كسب 70 امتياز قهرمان ليگ برتر مي‌شود.

شايد بگوييد سال گذشته اين قول را با كسب 75 امتيار داديد كه در اين‌باره بايد بگويم آن پنج امتياز را به خاطر كسر امتيازهاي احتمالي فيفا از پرسپوليس و يا ناداوري‌ها در ادامه مسابقات ليگ كم كردم.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید