خرید شال ليوني به دنبال تمديد مهلت تشكيل دولت جديد

منابع نزديك به حزب كاديما تاكيد كردند: ليوني قصد دارد در ديدار با شيمون پرز، مهلت تشكيل دولت را به مدت دو هفته ديگر تمديد كند.

به گزارش ايسنا به نوشته روزنامه الشرق الاوسط – چاپ لندن – شيمون پرز رييس جمهور رژيم اسرائیل، در پي انتخاب تزيپي ليوني وزير امور خارجه‌ اين رژيم به رياست حزب كاديما، وي را مكلف به انتخاب كابينه‌ي جديد كرد و به او 28 روز مهلت داد تا كابينه‌ را تشكيل دهد.

اين مهلت هفته‌ آينده به پايان مي‌رسد و بر اساس قانون وي مي‌تواند اين مهلت را دو هفته تمديد كند.

بر همين اساس، ليوني قرار است روز يكشنبه با پرز ديدار كند و اين درخواست را مطرح نمايد.

منابع نزديك به حزب كاديما اعلام كردند: ليوني گام‌هاي مهمي براي تشكيل اين ائتلاف برداشته اما نهايتا با موانعي روبه‌رو شده است زيرا احزابي وجود دارند كه در آخرين لحظات براي باجگيري از كانديداي نخست‌وزيري، برنامه‌ريزي مي‌كنند.

حزب تندروي شاس از جمله احزابي است كه تشكيل كابينه را به تاخير مي‌اندازد به طوري كه ظاهرا براي پيوستن به ليوني اظهار تمايل مي‌كند، اما در پيشبرد اهداف با وي همكاري نمي‌كند.

ليوني نيز تلاش مي‌كند كه احزاب ديگري را براي تشكيل كابينه بسيج كند و در همين راستا با رهبران حزب چپ گرا موسوم به مرتس ديدار كرد.

هرچند كه به گفته‌ي حييم اورون، رييس حزب مرتس، مشكل است كه وي با شاس در يك كابينه حضور يابد.

درمقابل شرط شاس مبني بر عدم مذاكره با فلسطينيان درباره بيت‌المقدس، مرتس شرط پيوستن خود به كابينه را مذاكره با فلسطينيان در همه مسايل از جمله مساله‌ي ‌بيت‌المقدس و پناهندگان فلسطيني اعلام كرده است.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید