خرید شال دوربين پسر 15ساله سارق را لو داد

پسري 15 ساله با کارگذاشتن دوربين مداربسته در کوچه محل سکونتش فيلم پنجره يي رو به حياط آلفرد هيچکاک را به واقعيت تبديل کرد و توانست دزدي حرفه يي را که به 35 خانه دستبرد زده بود، به تله بيندازد.جيمز استوارت سال 1945 در فيلم پنجره يي رو به حياط نقش کارآگاهي به نام ال بي جفريز را بازي کرد که به خاطر مصدوميت پا نمي توانست از خانه خارج شود. کارآگاه جفريز با يک دوربين از پنجره خانه خود، تمام محل را زير نظر داشت تا اينکه کنجکاوي هاي او به دستگيري قاتلي منجر شد که در برابر دوربينش قرار گرفته بود. اکنون پس از گذشت سال ها از ساخت اين فيلم مطرح پسري 15ساله به نام يونس در نقش کارآگاه جفريز ظاهر شد و اين بار با استفاده از ابزار مدرن توانست سارق حرفه يي منازل را که به خانه مربي تيم فوتبال نيز دستبرد زده بود، به دام بيندازد.

فيلمبرداري از صحنه سرقت
يونس که علاقه زيادي به دوربين هاي مداربسته و وسايل الکترونيکي دارد، از سر کنجکاوي دوربيني مداربسته طراحي و آن را مقابل خانه شان نصب کرد تا از اين طريق بتواند کوچه را به خوبي ببيند و از خانه شان محافظت کند. او ساعت 30/7 صبح روز چهارم شهريورماه امسال از دوربين خود تصويري غيرمنتظره را ديد و توانست صحنه يک سرقت را ضبط کند. ماجرا از اين قرار بود که ساعت 7 صبح آن روز همسايه هاي مردي در تهرانپارس با او تماس گرفتند و خبر دادند يک سارق وارد منزلش شده است. اين مرد که آن روز زودتر از هميشه به محل کارش رفته بود با هشدار همسايه ها به سرعت به سمت خانه حرکت کرد و به محض گشودن در با دزد روبه رو شد ولي پيش از آنکه بتواند کاري انجام دهد سارق حرفه يي که قمه يي در دست داشت از خانه بيرون دويد و سوار بر يک خودرو فرار کرد.پس از آن بود که پاي پليس به ماجرا باز شد و ماموران براي شناسايي دزد فراري به محل حادثه رفتند اما هيچ يک از همسايه ها نتوانسته بودند چهره سارق را به خوبي ببينند يا شماره پلاک خودرواش را يادداشت کنند. در اين اثني يونس به ماموران خبر داد دوربين مداربسته او تصاوير سرقت و فرار دزد ناشناس را ضبط کرده است. به اين ترتيب فيلم ضبط شده توسط پسر 15 ساله در اختيار کارآگاهان پايگاه چهارم پليس آگاهي قرار گرفت و آنان سعي کردند با استفاده از همين تصاوير متهم را شناسايي کنند.

سرقت هاي سريالي
اهميت اين فيلم به آن دليل بود که کارآگاهان از مدتي قبل در جست وجوي يک دزد سريالي بودند که به خانه هاي شرق تهران دستبرد مي زد. طبق اطلاعات پليس اين سارق پس از آنکه زنگ خانه ها را به صدا درمي آورد و مطمئن مي شد هيچ کس در منزل حضور ندارد با استفاده از لوله هاي گاز از ديوار بالا مي رفت و در زماني کوتاه پول نقد، تابلوفرش هاي نفيس و جواهرات را به يغما مي برد. سارقي که پليس به دستور بازپرس ولي زاده- رئيس شعبه 6 دادسراي ناحيه 4- در جست وجوي او بود، معمولاً بين ساعات 13 تا 19 دزدي هايش را انجام مي داد اما در مواردي نيز اول صبح را براي سرقت انتخاب کرده بود. تصاوير موجود در فيلم پسر 15ساله با شگرد سارق ناشناس کاملاً مطابقت داشت.

فرار
در همان روزهايي که پليس سرگرم شناسايي سارق حرفه يي بود، او بي خبر از اينکه تصويرش در اختيار کارآگاهان قرار گرفته است به دزدي هاي خود ادامه داد و يکباره خودش را در معرض دستگيري ديد. او پس از آنکه طبقه سوم يک آپارتمان را در تهرانپارس براي دزدي انتخاب کرده، در ورودي آن را شکست ولي جست وجويش بي حاصل بود و نتوانست شيء باارزشي براي سرقت پيدا کند تا اينکه سوئيچ يک پژو پرشيا توجهش را جلب کرد و با استفاده از آن خودرويي را که در پارکينگ متوقف شده بود، دزديد و فراري شد. هنگامي که شماره پلاک اتومبيل مسروقه در اختيار واحدهاي گشت قرار گرفت ماموران به جست وجوي اين پژو پرداختند و 10 روز بعد دزد را سوار بر آن ديدند اما سارق حرفه يي پس از يک تعقيب و گريز با رها کردن خودرو توانست بگريزد.

شناسايي
سرانجام بعد از مدتي تحقيق، تفحص و جست وجو در ميان آلبوم تصاوير مجرمان سابقه دار معلوم شد مردي که در فيلم دوربين مداربسته حضور دارد، شخصي به نام ناصر است که به جرم قتل غيرعمدي در يک سانحه رانندگي محکوم و زنداني شده است. با افشاي اين موضوع کارآگاهان پايگاه چهارم به سراغ ناصر رفتند و وي را بازداشت کردند. او در بازجويي ها همه 12 سرقتي را که در پرونده اش در اين پايگاه مطرح بود، گردن گرفت و گفت اوايل با پاي پياده به دزدي مي رفته و فقط وسايل کم حجم را مي دزديده اما به تدريج يک خودرو خريده است. او توضيح داد در بعضي سرقت ها نيز نتوانسته شي ء باارزشي به دست بياورد. او در يک دزدي فقط دو عروسک و يک ساک لباس ربوده و در سرقت ديگري فقط يک جفت کتاني نصيب اش شد. ماموران با بررسي پرونده ها متوجه شدند دزدي يک جفت کتاني در جريان دستبرد به خانه صادق ورمزيار اتفاق افتاده و مربي باشگاه صباي قم از شکايت خود صرف نظر کرده است.

شاه دزد
در حالي که بازجويي ها از ناصر ادامه داشت، ماموران متوجه شدند 23 فقره شکايت ديگر عليه اين مرد نيز در پايگاه ششم پليس آگاهي به ثبت رسيده است. ناصر هنگامي که در مورد اين دزدي ها مورد پرس وجو قرار گرفت، همه آنها را پذيرفت و به اين ترتيب تعداد سرقت هايش به 35 فقره افزايش يافت.در اين بين از آنجا که از خانه برخي مالباختگان اسناد و مدارک نيز به سرقت رفته بود و احتمال داشت ناصر از آنها سوءاستفاده کرده باشد، تحقيقات باز هم ادامه يافت. ناصر درباره سرنوشت مدارک مسروقه گفت؛ همه آنها را در خانه پنهان کرده بودم البته قصد سوءاستفاده نداشتم ولي نمي خواستم آنها را دور بيندازم و فکر مي کردم شايد روزي به درد بخورد ولي يک روز که من و همسرم در خانه نبوديم دزدي به منزل مان آمد و همه آن اسناد را سرقت کرد.در پي اين ادعاي ناصر، ماموران درصدد برآمدند اين بار دزد خانه سارق حرفه يي را شناسايي کنند. از سويي بازپرس ولي زاده، ناصر را در اختيار کارآگاهان قرار داد تا با ادامه دادن تحقيقات از جرائم احتمالي ديگر او را فاش کنند.

منبع: اعتماد

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید