خرید شال روش جديد پيوند دريچه قلب براي کودکان

پژوهشگران آلماني براي نخستين بار، موفق به عرضه يک روش جديد پيوند دريچه قلب شدند که در آن دريچه قلب با کودک رشد مي‌کند.
به گزارش سرويس بين‌الملل «»، به نقل از يك نشريه آلماني، تيم پژوهشگران دانشگاه پزشکي «هانوفر» به مديريت «آکسل‌ هاوريش»، اين دريچه را با استفاده از اين روش، نخستين بار به قلب يک پسر بچه  چهار ساله آلماني پيوند کردند.
در اين روش، دريچه قلب تحت يک شستشوي سلولي قرار مي‌گيرد که در آن، همه سلول‌هاي اهداکننده از دريچه قلب پاک و تميز مي‌شوند و سپس اين دريچه در محيط سلول‌هاي بيمار رشد مي‌کند و يا اين که مي‌تواند مستقيم به بيمار پيوند شود.شستشوي سلولي باعث مي‌شود که بدن بيمار، دريچه قلب پيوندي را به عنوان ارگان خود فرض كرده و با رشد کودک، ساختار دريچه نيز رشد کند.
اين در حالي است که دريچه‌هاي قلب اعم از دريچه بيولوژيکي و مصنوعي که تاکنون پيوند مي‌شدند، با اين مشکل روبه‌رو بودند که همراه بدن کودک رشد نمي‌کردند و به علاوه، دريچه بيولوژيکي (حيواني) پس از چند سال بسته شده و بيمار بايد بار ديگر عمل مي‌شد.از آنجا که احتمال پيدايش لخته خون در قلب هست، دريچه‌هاي مصنوعي نيز با اين مشکل بزرگ روبه‌رو هستند که بدون مصرف داروي رقيق کننده خون عمل نمي‌کنند.
پژوهشگران آلماني که از سال 1996 ميلادي روي اين روش تحقيق مي‌کنند، اين روش را نخست روي دويست گوسفند آزمايش کرده و سپس سال 2002 ميلادي دريچه‌هاي قلبي را که شستشوي سلولي شده بودند به کودکاني از مولداوي پيوند زدند که به ندرت شانسي براي ادامه زندگي داشتند.بنا بر تأييد دانشگاه پزشکي‌ هانوفر، همه اين کودکان هم‌اکنون از وضعيت سلامتي مطلوبي برخوردار هستند.
هر چند که بر پايه اعلام يک سخنگوي اين دانشگاه، اين روش جديد، هم‌اكنون اميدي براي صدها کودکي است که با قلب معيوب متولد شده‌اند، اما ‌هاوريش و تيم پژوهشي وي بر اين باورند که مي‌توانند با روش شستشوي سلولي، بسياري از ديگر بيماران در سنين بالا را نيز کمک کنند.
اين پژوهشگران پيش‌بيني مي‌کنند که بتوان با روش شستشوي سلولي، ارگان‌هايي را پيوند کرد که در حوادث و يا روماتيسم (التهاب و تورم حاد يا مزمن مفاصل و عضلات همراه با درد) آسيب ديده‌اند.پژوهشگران دانشگاه پزشکي ‌هانوفر به خاطر تحقيقاتشان به عنوان نامزد دريافت «جايزه آينده آلمان» معرفي شده‌اند.
مترجم: مرتضي جواديان

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید