خرید شال یک زن، امام جمعه مسجد آکسفورد

تعدادي از نمازگزاران زن ومرد در شهر آکسفورد بريتانيا، نماز جمعه روز گذشت را به امامت يک زن که استاد دانشگاه در آمريکا است، اقامه کردند. برگزارکنندگان مراسم نماز با انتشار گزارشي روز شنبه هجدهم اکتبر اين خبر را اعلام داشتند.
خانم «امينه ودود»، که 30 پيش به دين اسلام گرويده است، به پيشنمازي حدود 15 زن ومرد را در مصلاي مركز «آكسفورد شير ماسونيك» ايستاد.
«امينه ودود« در مصاحبه‌اي با «گاردين» در شماره چاپ روز شنبه اين روزنامه گفته است: «در قرآن و يا حديث چيزي وجود ندارد که مانع انجام اين کار باشد، و حضرت محمد ـ صلى الله عليه و سلم ـ اين امر را شخصا تجويز کرده است، به‌طوري که يک زن را براي امامت جمعي از زنان و مردان تعيين کرده بودند.»
وي افزود: اين مساله يک نمايش نيست، بلکه به سادگي تمام بايد گفت که يک حقيقت است؛ اين بخشي از عادات و رسوم تطبيق يافته در اسلام است. اسلام نمرده است و مهم آن است که زنان (مسلمان) بريتانيايي مسئوليت را بر دوش بگيرند و امکان برگزاري نماز به امامت زنان فراهم شود.
خانم امينه ودود 56 ساله که استاد دانشگاه «كامنولث» در ايالت ويرجينياي ايالات متحده آمريکاست، هنگامي که پيشتر در سال 2005 براي اولين بار به امامت نمازگزاران در نيويورك ايستاد، تهديد به قتل شده بود.
گفتني است، تنها تعداد کمي از زنان در نماز روز جمعه گذشته در آکسفورد شرکت داشتند، پيش از نماز مراسم سخنراني دو ساعته‌اي درباره اسلام و زن برگزار شد که توسط مرکز پژوهش‌هاي اسلامي آکسفورد تنظيم شده بود.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید