خرید شال خادم:مدیریت ورزش از تک محوری خارج شود

عضو پیشین فراکسیون ورزش مجلس تاکید کرد برای تحقق رقابت واقعی و دموکراتیک بر انتخابات کمیته المپیک باید نوع نفوذ دولت و ساختار کمیته المپیک اصلاح شود.

امیررضا خادم نماینده مردم تهران درمجلس هفتم با بیان این مطلب به مهر، درخصوص انتخابات کمیته ملی المپیک گفت: تا زمانی که نوع نفوذ دولت در ورزش اصلاح نشود و انتخابات کمیته المپیک به لحاظ حاکمیت وابستگی تشکیلات دولتی این کمیته تغییر نکند، نمی توان انتخاباتی به دور از هرگونه شائبه دولتی بودن برگزار کرد و امیدوار بود که دموکراسی به معنای واقعی در انتخابات این کمیته اجرا شود.

وی با تاکید بر اینکه در ماجرای فدراسیون فوتبال نیز تغییر اساسنامه مانع از دخالت دولت نشد و اداره این فدراسیون تفاوت معنا داری در نوع نفوذ دولت پیدا نکرد، اظهار داشت: انتخابات کمیته المپیک نیز تا زمانی که ساختاراین کمیته اصلاح نشود و ارکان این کمیته استقلال لازم را پیدا نکنند، نمی توان انتظارداشت انتخاباتی واقعی و رقابتی جدی را بین نامزدها محقق شود.

خادم با بیان اینکه انتخابات این دوره کمیته ملی المپیک تفاوت معنا داری با دوره گذشته ندارد و ترکیب پست های اجرایی کمیته المپیک از پیش تعیین شده است، اظهار داشت: در انتخابات این دوره نامزدهایی که قرار بود برای پست های اجرایی ثبت نام کنند، نام نویسی کردند و به نظرمی رسد نتایج انتخابات این دوره نیز کاملا قابل پیش بینی است.

وی اضافه کرد: البته احتمالا سازمان در برخی پست های نه چندان کلیدی که به جمع بندی لازم نرسیده باشد رقابت جزیی بین کاندیداها مطرح باشد.

قهرمان اسبق تیم ملی کشتی آزاد با انتقاد از برخی اظهارنظرها که گفته می شود “انتخابات کمیته ملی المپیک با رای مخفی انجام می شود” و هیچ گونه شائبه ای در برگزاری انتخابات وجود ندارد، تصریح کرد: زمانی می توانیم بگوئیم انتخابات با رای مخفی برگزارمی شود که انتخابات بر اصل رقابت و برابری فرصت ها استوار باشد درحالی که به نظر نمی رسد برانتخابات کمیته المپیک چنین وضعیتی حاکم باشد.

وی با بیان اینکه تا زمانی که ورزش کشورکاملا دولتی است، فرصت استفاده حداکثری از توان و پتانسیل سایرنیروهای مدیریتی در اداره ورزش کشور از دست می رود، تصریح کرد: بایستی ورزش کشور از تک محوری خارج شود و با یک همفکری مناسب و تعامل بین بخش های ورزش کشور به سمت تصمیمات کارشناسی و تخصصی برویم و از قائم به فرد بودن مدیریت ورزش اجتناب کنیم.

خادم اضافه کرد: البته تا زمانی که سازمان تربیت بدنی پاسخگوی ورزش کشور است شاید تحقق چنین هدفی دور از ذهن باشد چرا که تمامی ابزارها در اختیار مدیران دولتی قرار دارد و همین امرامکان بهره حداکثری از ظرفیت و توان مدیریت ورزش را محدود می کند.

این عضو سابق فراکسیون ورزش مجلس با بیان اینکه کمیته ملی المپیک مشکلی از نظر بودجه و اعتبارات ورزش قهرمانی ندارد، افزود: شاید یکی از دلایلی که سازمان را وسوسه می کند بدنبال یکپارچگی مدیریت حاکم بر ورزش کشور باشد برخورداری کمیته المپیک از بودجه ای چندین برابر سازمان تربیت بدنی در بخش ورزش قهرمانی است که نمی توان به سادگی از آن چشم پوشی کرد و به نظرمی رسد در این دوره نیز مسئولان ورزش کشور با همین انگیزه بدنبال یکپارچگی مدیریت بر ورزش و در اختیارگرفتن بر کمیته ملی المپیک هستند.

وی در ارزیابی خود ازعملکرد کمیته ملی المپیک اظهار داشت: هراندازه این کمیته به لحاظ مالی با شرایط مناسبی روبرو است اما از نظر تعامل و ارتباط نظارت کامل بر عملکرد فدراسیونها وضعیت مطلوبی ندارد که علت اصلی را باید سایه سنگین سازمان برکمیته ملی المپیک جست و جو کرد که هرگز امکان و ظرفیتی برای استفاده از توانایی های این بخش فراهم نکرده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تا زمانی کمیته المپیک به استقلال لازم نرسد، توازن قدرت بین سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک بی مفهوم است، افزود: تا زمانی که ساختار و چارچوب های کاری کمیته ملی المپیک تغییر نکند و این کمیته به استقلال واقعی در تمامی ارکان اجرایی خود دست نیابد، توازن قدرت بین سازمان و کمیته المپیک ایجاد نخواهد شد و نمی توان به نقش محوری هر یک از این دو بخش در اداره ورزش کشور امیدوار بود.

عضو سابق فراکسیون ورزش مجلس در خاتمه درخصوص شانس دبیرکلی نامزدهای این پست با احتمال قریب به یقین انتخاب علی آبادی به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک اظهار داشت: به اعتقاد من سازمان در این پست بر روی گزینه مورد نظر خود به توافق رسیده و نامزدی که از توان اجرایی و قابلیت ارتباط بین المللی بیشتری برخوردار باشد برای این مسئولیت که در واقع نقش محوری در اداره کمیته ملی المپیک خواهد داشت به جمع بندی رسیده است.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید