خرید شال جمع‌آوري 20 تن زباله از درکه، دربند و كلك‏چال

مشاور زيست‌محيطي شهردار تهران از جمع‌آوري 20 تن زباله از ارتفاعات و رود دره‌هاي البرز جنوبي در سه محدوده دركه، دربند و كلك چال خبر داد

محمد هادي حيدرزاده، كه ديروز در مراسم اختتاميه پاكسازي كوهستان شركت كرده بود، با اعلام اين خبر به همشهري گفت: طي 3هفته متوالي از 6 تا 27 مهر ماه جاري، شهرداري تهران با همكاري و مشاركت 36 تشكل و سازمان موفق به پاكسازي بخشي از ارتفاعات مشرف به دامنه جنوبي البرز شد.

وي افزود: براي پاكسازي اين بخش از ارتفاعات البرز، كوهنوردان زباله‌ها را از ارتفاعات به پايين آوردند و كاركنان شهرداري آن‌را به محل‌هاي در نظر گرفته شده حمل كردند.

به گفته وي قرار بود اين اقدام همزمان با روز جهاني پاكسازي كوهستان به مرحله اجرا درآيد اما به‌دليل همزماني اين روز با ايام ماه مبارك رمضان با تاخير به اجرا درآمد.

وي افزود: با توجه به اهميت محيط‌هاي كوهستاني و ارتفاعات مجاور تهران، به دستور شهردار تهران، برنامه‌اي تحت عنوان ناحيه ويژه كوهستان اجرا شد كه مهم‌ترين اولويت آن تعامل با ذينفعان كوهستان بود با اين رويكرد كه بتواند با مشاركت مردم و تشكل‌هاي مردم نهاد محيط‌هاي كوهستاني را پاكسازي و فرهنگ حفاظت و پاك نگهداشتن اين زيستبوم‌ها را در جامعه نهادينه كند.

در نخستين گام نيز ناحيه ويژه در منطقه يك شكل گرفت. به گفته وي هر ماه به‌طور متوسط يك‌ميليون نفر از 14 مسير خاص با هدف گردشگري و كوهنوردي به ارتفاعات البرز جنوبي صعود و يا در دامنه اين كوهستان تردد مي‌كنند؛

اين حجم تردد از يك سو، و نبود فرهنگ گردشگري در طبيعت از سوي ديگر سبب شده بيش از 4 هزار تن زباله در اين ارتفاعات رها شود كه متأسفانه بخشي از اين زباله‌ها در ارتفاعات بالا رها شده كه نشان مي‌دهد حتي برخي كوهنوردان حرفه‌اي هم به حفظ و پاكيزگي طبيعت چندان اهميتي نمي‌دهند.

حيدرزاده با اشاره به تاكيد شهردار تهران در حفظ و پاكسازي ارتفاعات مشرف به پايتخت، تصريح كرد: ما تلاش مي‌كنيم هر فصل يك طرح پاكسازي كوهستان در تهران به اجرا در آوريم ضمن آنكه در كنار اين طرح با اطلاع رساني و آموزش آن را تبديل به يك فرهنگ كنيم چرا كه بدون فرهنگسازي اين كار ثمربخش نيست.

مشاور زيست‌محيطي شهردار تهران در پايان از راه‌اندازي ناحيه ويژه كوهستان در منطقه 2 و 5 شهرداري خبر داد.

در اين مراسم كه با حضور معصومه ابتكار عضو و رئيس كميته محيط‌زيست شوراي اسلامي شهر تهران و مديران شهري، تشكل‌هاي غيردولتي و هيات كوهنوردي استان تهران برگزارشد، محمد احمدي بافنده، شهردار منطقه يك، منابع تامين آب تهران را از ارتفاعات شمالي دانست و گفت‌: منبع 7 مسيل تهران در شمال قرار دارد و از 600 قنات اين شهر، 150 قنات در منطقه يك است كه اگر هر گردشگر يك كيلو زباله در ارتفاعات رها كند، علاوه بر آلودگي منابع آبخيزداري بايد ماهانه ده‌ها تن زباله از داخل مسيرها و كناره‌هاي رودخانه جمع‌آوري شود.

شهردار منطقه يك با محدود دانستن ظرفيت مكانيزه منطقه براي پاكسازي كوهستان افزود: حوزه خدمات رساني منطقه تا ارتفاع 1800متر است ولي با تلاش نيروهاي خدمات شهري منطقه، مسيرهاي بالادست نيز پاكسازي و از ظرفيت كوهنوردان و گردشگران نيز در اين امر استفاده شد.

همچنين در اين مراسم معصومه ابتكار عضو و رئيس كميته محيط‌زيست شوراي اسلامي شهر تهران گفت: در تهران ماهانه يك‌ميليون نفر كوهنورد و گردشگر از 14 مسير به ارتفاعات البرز مي‌روند و حضور آنها در كنار جنبه‌هاي تفريحي اثرات سوء زيست‌محيطي نيز به‌دنبال دارد.

وي فرسايش كوهستان، آلودگي منابع آب و ساخت و سازهاي بي‌رويه در ارتفاعات را از اين موارد دانست و افزود: بايد با تعيين مسيرهاي پياده‌روي و آموزش‌هاي لازم به گردشگران جهت حفظ پوشش‌هاي گياهي، حفاظت از حريم كوهستان با جلوگيري از ساخت و سازهاي بي‌رويه و حفظ منابع آب از آلودگي، اين اثرات سوء را كاهش داد.

مسئول واحد كوهستان شهرداري منطقه يك و دبير ستاد پاكسازي نيز در اين گردهمايي بيشترين حجم زباله جمع شده را مربوط به مسير دربند اعلام كرد و گفت: وجود رستوران‌هاي بين راه به‌خصوص در ارتفاع بالاي 2 هزار متر از مهم‌ترين عوامل آلودگي محيط كوهستان بوده است.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید