خرید شال مشارکت غربی‌ها در نیروگاه اتمی دارخوین

مدیر عامل شرکت ساخت و راه اندازی نیروگاههای اتمی از اعلام آمادگی برخی کشورهای غربی جهت مشارکت در ساخت نیروگاه اتمی دارخوین خبر داد.
به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به شیراز، محمد قدس دبیر نخستین سمینار بین المللی تبادل تجربیات طراحی و ساخت نیروگاههای اتمی صبح امروز طی کنفرانس خبری در شیراز به تشریح اهداف و ابعاد این سمینار پرداخت.

به گزارش مهر، وی در سخنان خود با اشاره به استراتژی کلان جمهوری اسلامی ایران جهت توسعه نیروگاههای اتمی در کشور اظهار داشت : مسئولیت این امر خطیر با توجه به استراتژی مذکور به شرکتهای مادر تخصصی تولید وتوسعه انرژی اتمی ایران محول شده تا در چارچوب چشم انداز بیست ساله اهداف کشور در این رابطه را محقق سازد.

دبیر این سمینار بین المللی افزود: بر این اساس ساخت یک نیروگاه اتمی آب سبک 360 مگاواتی بومی در کنار رود کارون و در شهر دارخوین در دستور کار قرار گرفته که شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران مسئولیت را به عهده شرکت ساخت و راه اندازی نیروگاه های اتمی (سورنا) واگذار کرده است.

قدس ادامه داد: شرکت سورنا به منظور کسب تجارب بین المللی و استفاده از توانمندیهای موجود در صنعت راه اندازی و بهره برداری از نیروگاههای اتمی در سالیان اخیر به برگزاری سمینار بین المللی تبادل تجربیات طراحی و ساخت نیروگاههای اتمی پرداخته است.

دبیر این سمینار بین المللی همچنین افزود: معاون فنی انجمن جهانی اپراتورهای هسته ای (وانو) که مرکز آن در مسکو قرار دارد به همراه تعدادی از دانشمندان و مسئولان هسته ای کشور روسیه از جمله رئیس پروژه نیروگاه اتمی بوشهر و معاون نیروگاه اتمی کشور مجارستان از جمله مدعوین این سمینار بین المللی هستند که در جریان این همایش 3 روزه به گفتگو و تبادل نظر با متخصصان داخلی و دانشگاهیان کشورمان در خصوص ابعاد فنی نیروگاه اتمی دارخوین خواهند پرداخت.

قدس همچنین با اشاره به مقالات ارسال شده برای این سمینار بین المللی گفت: از میان بیش از 50 مقاله ارسالی 20 مورد آن انتخاب شده که در جریان سه روز برگزاری سمینار مذکور در شهر شیراز مورد بحث و بررسی کارشناسی قرار خواهد گرفت.

در ادامه این کنفرانس خبری مهندس حمید سلطانی مدیر عامل شرکت ساخت و راه اندازی نیروگاههای اتمی اظهار داشت: بخش اعظم برنامه های مربوط به نیروگاه IR 360 توسط متخصصان داخلی کشورمان انجام خواهد شد اما طبعا در این چارچوب سعی می کنیم از تمام تجربیات دنیا نیز استفاده کنیم.

وی از اعلام آمادگی برخی کشورهای غربی جهت مشارکت در ساخت این نیروگاه اتمی کشورمان خبر داد اما نام این کشور را ذکر نکرد.

سلطانی در پاسخ به این سئوال که آیا با توجه به تجربه تعامل با روسها در ساخت نیروگاه اتمی بوشهر باز هم از نیروی روسیه در این خصوص استفاده خواهد شد گفت: همانطور که گفتم ما از تمام تجارب دنیا در ساخت این نیروگاه استفاده می کنیم اما از آنجا که نیروگاه ir 360 ذاتا از نوع غربی است طبعا استفاده ما بیشتر از کشورهای غربی خواهد بود.

مدیر عامل شرکت ساخت و راه اندازی نیرگاه اتمی درباره سقف زمانی راه اندازی نیروگاه اتمی دارخوین گفت: کل زمان طراحی این نیروگاه 6 سال طول می کشد. بر این اساس از سال 1385 تا اواخر سال 1391 یا زودتر شاهد ورود به مرحله ساخت و خرید تجهیزات لازم برای این نیروگاه خواهیم بود.

سلطانی درباره سقف زمانی مرسوم در جهان برای نیروگاههای اتمی که مدتی در حدود 4 تا 5 سال است گفت: این زمان متعلق به کشورهایی است که قبلا تجربه ساخت نیروگاه اتمی را داشته اند اما کشور ما علاوه بر محدودیتهای فراوانی که در این خصوص دارد برای اولین بار به ساخت نیروگاه اتمی بومی می پردازد.

وی ورود ایران به مجموع کشورهای سازنده نیروگاه اتمی را واقعه مهمی برای کشورمان دانست و تاکید کرد: اهمیت این مسئله برای همه روشن است. همانطور که می دانید امروز در سطح منطقه دو قرارداد هسته ای در حال انعقاد است ضمن آنکه رایزنیهای بسیاری در این چارچوب در جریان بوده است.

سلطانی در پایان تاکید کرد: پس از بهره برداری از نخستین نیروگاه اتمی بومی کشورمان امکان حضور دانشمندان ایرانی در پروژه های هسته ای دنیا فراهم خواهد شد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید