خرید شال رودخانه‌هاي رشت از نفس افتادند

در همه جاي دنيا و ايران رودخانه‌هايي که از داخل شهر مي‌گذرد از آنها استفاده بهينه و اقتصادي مي‌شود اما رودخانه‌هاي رشت جز بوي تعفن و بيماري چيزي براي استان به ارمغان نمي‌آورند و ارزش افزوده‌اي نيز براي مردم حواشي رودخانه‌ها ندارند.

به گزارش خبرگزاري ايسنا- منطقه خزر- زماني رودخانه‌هاي رشت سرشار از حيات و تازگي بود اما امروزه با محاصره انواع فاضلاب‌ها و ورود انواع زباله‌ها و با آلودگي بيش از حدي که دامنگير آن شده، موجب سلب قدرت خودپالايي آن گشته و متاسفانه به همين راحتي با دست خود باعث از بين رفتن طراوات و زيبايي آن شده‌ايم. شهر رشت در گذشته يکي از خوش آب و هواترين مناطق شمالي ايران محسوب مي‌شد، شهري زيبا و سرسبز که با انبوهي از درختان و دو رودخانه پرآب و درخشان که از ميان آن مي گذشت، رهگذران اين شهر را سرشار از نيکويي و طراوت خويش مي‌كرد.

آنچه که بيش از هر چيز بر اين امر دامن مي‌زد، بي‌شک پاکي و زلالي آب‌هايي بود که ساکنان شهر و گردشگران و مسافران هميشگي‌اش از ديدن آن لذت مي‌بردند، متاسفانه ديگر از آن طراوت و پاکي خبري نيست و آن دو رود که در تابستان‌هايي نه چندان دور جايگاه تفريح و آب بازي و شناي جوانان بود، اکنون مبدل به گنداب شده و بوي تعفن از آن به مشام مردم حاشيه اين رودخانه و شهروندان مي‌رسد.

در روزگاري نه چندان دور اهالي شهر رشت از طريق اين دو رودخانه امرار معاش مي‌کردند و براي تامين مايحتاج خود و خانواده‌شان از اين رودها بهره‌ها مي‌بردند.

به گفته شاهدان عيني تا چند سال پيش و حتي سالهاي حدود 58 ، صيد برخي از ماهيان از جمله ماهي سفيد در اين رودخانه‌ها و حوالي بازار انجام مي شد. در واقع در اين رودها انواع آبزيان و ماهيان حيات داشتند ولي پس از آن حتي نمونه‌اي نيز مشاهده نشده است.

مهندس کامران زلفي‌نژاد، مديرکل محيط زيست گيلان با اشاره به آلودگي رودخانه‌هاي رشت از پساب‌هاي صنعتي، خانگي و بيمارستاني در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا اظهار كرد: آلودگي رودخانه‌هاي رشت در حوزه شهر صنعتي بر روي شهرستان رشت و روي پايين دست‌ها که شامل شهرهاي صومعه سرا، فومن، انزلي و در نهايت درياي خزر تاثيرگذار است.

وي افزود: راه‌حلهاي زيادي وجود دارد که پروژه بانک جهاني يکي از اين راه حل‌ها است اما با استفاده از دستگاه‌ ايم‌هاف تانک حداقل مي‌توان باکتري‌هاي بي‌هوازي فاضلاب‌هاي خانگي و شهري و حتي نيمه صنعتي را تصفيه کرد.

مهندس زلفي‌نژاد متذکر شد: متاسفانه سرطان‌هاي شايع در استان از جمله سرطان گوارش و سرطان پروستات به دليل همين آلودگي‌هاي ناشي از رودخانه‌هاي رشت است.

موسي ناصح، رئيس کميسيون بهداشت و محيط زيست شوراي اسلامي شهر رشت با بيان اين که سالها شهروندان و جرايد به اين مسأله (آلودگي رودخانه‌هاي رشت) پرداختند ولي تاکنون هيچ اقدامي صورت نگرفت، پيشنهاد کرد: بايد در حال حاضر دو طرف خيابان را اگوکشي کنيم تا فاضلاب‌ها به سمت رودخانه‌ها نرود و لازم است بودجه‌اي نيز در اين زمينه در دست شورا و شهرداري باشد که متاسفانه چنين بودجه‌اي در اختيار نداريم.

موسي ناصح همکاري مردم را براي حفظ و پاکيزگي رودخانه‌هاي شهر موثر دانست و گفت: براي اجراي طرح اگو کشي فاضلاب‌هاي شهري به داخل آن تا پايان يافتن پروژه بانک جهاني بايد اين طرح کارشناسي شود و تقريبا 12 کيلومتر مجموع دو طرف حاشيه رودخانه‌هايي است که داخل شهر مي‌گذرد و بايد اگو کشي به صورت موقتي در آنها صورت گيرد.

وي يادآور شد: مشکل اصلي، ورود فاضلاب‌هاي شهري به داخل رودخانه‌ها است و اگر کنترل شود فاضلاب‌هاي کارخانه‌ها با صدور اخطار به واحدها قابل کنترل خواهد بود.

ناصح يادآور شد: آب اين دو رودخانه آلوده نيز براي مزارع پايين دست مورد استفاده قرار مي‌گيرد که علاوه بر مشکلات زيست محيطي براي مردم نيز خطراتي را در پي خواهد داشت.

رئيس کميسيون بهداشت و محيط زيست شوراي اسلامي رشت متذکر شد: متاسفانه پروژه‌هاي بانک جهاني به دليل شرايط جوي گاها متوقف مي‌شود و از طرفي با نوع مديريتي که در اجراي پروژه‌ها دارند اين پروژه به طول انجاميد و اگر به همين منوال پيش رود تا 4 يا 5 سال آينده طول خواهد کشيد و اين درحالي است که طبق قول بانک جهاني تا يکسال ديگر اين طرح بايد به اتمام برسد.

ناصح با بيان اين كه همه شهروندان و همه مسؤولين استان بايد تا پايان پروژه‌ها همکاري لازم را داشته باشند، تاکيد کرد: محدوديت در اجراي پروژه‌هاي آب و فاضلاب بانک جهاني به دليل وارد كردن صدمات به تاسيسات شهري بوده است و شورا و شهرداري نيز آماده هرگونه همکاري با شرکت آب و فاضلاب شهري استان است اين در صورتي است كه شهرداري لايروبي فاضلاب‌هاي سنتي را بر عهده دارد.

مهندس غني، مديرعامل سازمان خدمات موتوري شهرداري رشت گفت: اين سازمان اجراي پروژه‌هاي عمراني نظير لايروبي رودخانه‌هاي زرجوب و گوهررود در حوزه شهري به طول 24 كيلومتر، تامين ماشين آلات عمراني براي لايروبي استخر عينك، بازگشايي محور صيقلان -تختي و ساير پروژه‌هاي عمراني شهرداري در سطح شهر، انجام عمليات تخريب ساختمانهاي حادثه ساز براي شهروندان و تخريب بناها و ساختمانهايي كه به نوعي در مسير اجراي پروژه هاي عمراني شهرداري قرار مي گيرند با استفاده از تجهيزات و امكانات لازم كه در اختيار دارد به انجام مي رساند.

وي تاكيد كرد: هر چند پساب‌ها و فاضلاب‌هاي صنعتي كارخانه‌ها و فاضلاب‌هاي خانگي مشكلات عديده‌اي را براي مردم شهر رشت بويژه براي شهرونداني كه در حاشيه رودخانه‌هاي زرجوب و گوهر رود ساكن هستند ايجاد كرده اما تا اجرايي شدن طرح پروژه فاضلاب شهري حداقل از ريختن زباله در حاشيه و داخل رودخانه‌هاي مذكور جدا بپرهيزند.

اين در حالي است که مهندس ناصر اميني، مدير عامل شرکت آب و فاضلاب شهري گيلان نيز با بيان اين مطلب که بيش از 400 ميليارد تومان براي اجراي پروژه‌هاي آب و فاضلاب شهري براي 11 شهر استان از جمله رشت نياز است در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: در حال حاضر براي حل مشکل ورود فاضلاب‌ها به داخل رودخانه‌هاي رشت بايد پروژه‌هاي بانک جهاني و پروژه‌هاي ديگر که در دست اجرا است به اتمام برسد.

وي افزود: در اجراي اين پروژه‌ها، سطح شهر به چند منطقه تقسيم شده است و با توجه به منابع مالي که در اختيار داريم با اولويت اين که در هر منطقه چه مقدار کار انجام شود در جهت هر چه سريعتر به مرحله بهره‌برداري رسيدن پروژه‌ها تلاش مي‌کنيم.

مهندس اميني تصريح کرد: هر چقدر منابع مالي بيشتري در اختيار داشته باشيم جبهه‌هاي کاري نيز بيشتر خواهد بود.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شهري گيلان با اشاره به اين که نمي‌توان در يک زمان تمام سطح شهر را کنده کاري كرد خاطرنشان کرد: بايد شرايط عبور و مرور مردم را نيز در نظر بگيريم و نياز به هماهنگي‌هاي زيادي با ادارات مختلف و با مديريت شهري (شهرداري) داريم.

محمدحسن عاقل منش، رئيس کميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شهر رشت با بيان اين که فرهنگسازي در همه امور لازم است و هر چيزي پيش نيازي دارد در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: آب رودخانه‌هاي شهر رشت به شکل نامناسبي آلوده است و بوي تعفن آنها شهروندان را آزار مي‌دهد و اميدوارم پروژه فاضلاب بهداشتي بانک جهاني در اسرع وقت به اتمام برسد.

وي ادامه داد: شهرداري و شوراي شهر نيز با اجراي طرح لايروبي رودخانه‌هاي شهر سعي كرد اين فضاها را از حالت قبلي در آورد و بخشي از اين آلودگي‌ها را کاهش دهد و با توجه به رضايت‌بخش بودن اين طرح در سالهاي گذشته اين کار امسال نيز انجام گرفت.

رئيس کميسيون فرهنگي شوراي شهر رشت با اشاره به اجراي پروژه کنارگذر رودخانه زرجوب به تختي که يکي از پروژه‌هايي است که در راستاي آزادسازي حريم رودخانه انجام مي‌گيرد گفت: براي اجراي طرح‌هايي از اين قبيل نيازمند همياري و حمايت مسؤولين در جذب اعتبارات هستيم.

وي متذکر شد: همچنين با احداث پارک‌ها و بوستان‌ها در حواشي رودخانه‌ها و ايجاد فضاي ورزشي علاوه بر اشاعه فرهنگ ورزش و تندرستي در جهت پاکسازي حواشي رودخانه‌ها نيز گام برمي‌داريم، با اين کار شهروندان نيز براي حفظ زيبايي و پاکيزگي منطقه تلاش خواهند کرد.

عاقل‌منش با توجه به اين كه از شهروندان خواست تا از ريختن زباله به حواشي رودخانه‌هاي شهر خودداري كنند، تاکيد کرد: اعضاي شوراي شهر نمايندگان مردم هستند و شهرداري نيز به عنوان يک نهاد اجرايي علاوه بر پاکسازي اين رودخانه‌ها با استفاده از اين مناطق نويد ايجاد فضاي مطلوب را با احداث پارکها و بوستانها در حواشي رودخانه ها به شهروندان خواهند داد و پارک چمارسرا به سياه اسطلخ نمونه بارز اين ادعا است.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید