خرید شال بالاك، تنها كانديداي آلماني توپ طلا

نشریه ورزشی «فرانس فوتبال» روز یکشنبه (۱۹ اکتبر) در گزارشی فهرست سی بازیکن را منتشر کرد که برای عنوان بهترین فوتبالیست سال اروپا نامزد شده‌اند. در میان این سی فوتبالیست تنها یک نام از آلمان به چشم می‌خورد: میشائل بالاک.

به گزارش خبرنگار ورزشي و به نقل از دويچه وله، در فهرست نامزدان همچنین نام ستارگانی از سایر کشورهای اروپایی دیده می‌شود که در لیگ دسته اول فوتبال آلمان، بوندس‌لیگا فعالیت دارند، از جمله فرانک ریبری ستاره فرانسوی بایرن مونیخ و لوکا تونی مهاجم ایتالیایی بایرن مونیخ. جالب توجه آنکه از ۳۰ بازیکنی که برای کسب عنوان بهترین فوتبالیست سال اروپا نامزد شده‌اند، ۷ چهره، اسپانیایی هستند.

تنها امید آلمان برای ربودن عنوان بهترین فوتبالیست اروپا میشائل بالاک است. در یک دهه‌ی گذشته، تیم ملی فوتبال آلمان، علیرغم حضور مستمر و گاه موفق در صحنه جهانی، نتوانست آن‌گونه که سنت‌ این تیم بوده، ستاره‌ای در ابعاد جهانی به عالم فوتبال عرضه کند. ولی شاید بتوان میشائل بالاک را یک استثنا دانست.

او در جریان جام جهانی ۲۰۰۶ در میهنش، تنها بازیکن آلمانی‌ای بود که به عنوان ستاره‌ای در اندازه‌های جهانی برگزیده شد. همین امر موجب شد که تیم پرآوازه‌ی چلسی لندن، در تابستان همان سال، بالاک را به خدمت گیرد و وی را به مجموعه‌ی ستارگان گرانبهای خود بیفزاید.

بالاک را می‌توان در سال‌های اخیر از ستارگان پرفروغ فوتبال آلمان دانست. نقش رهبری‌کننده‌ی او در خط میانی تیم آلمان، بی‌چون و چرا است، به طوری که او در جام جهانی ۲۰۰۶، علیرغم سابقه بیشتر اولیور کان، دروازه‌بان آلمان در آن زمان، بازوبند کاپیتانی را به خواست سرمربی به بازو بست تا در میانه‌ی میدان، نظم و هماهنگی را در تیم ایجاد و حملات به دروازه‌ی حریف را سازماندهی کند.

پس از درخشش بالاک با تیم ملی فوتبال آلمان در بازی‌های جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، رقابت شدیدی میان تیم‌های طراز اول اروپا برای به خدمت گرفتن او درگرفت. آ.ث.میلان، رئال مادرید و منچستر یونایتد از تیم‌های پرآوازه‌ای بودند که خواهان بالاک بودند. سرانجام در این رقابت‌ها، رومان آبراموویچ، میلیاردر روسی و مدیر باشگاه چلسی لندن، توانست موفق شود و بالاک را به تور اندازد.

چلسی با بالاک قراردادی سه ساله منعقد کرد. رسانه‌های انگلستان خبر دادند که بالاک مطابق این قرارداد سالانه ۱۰ میلیون یورو دریافت می‌کند. به این ترتیب، درآمد هفتگی او ۲۰۰ هزار یورو تخمین زده می‌شود. این نیز خود یکی از شگفتی‌های فوتبال در عصر جهانروایی است!

بالاک ۳۲ ساله اما در فصل گذشته، در فینال جام قهرمانان باشگا‌ه‌های اروپا در مسکو، به همراه چلسی لندن در ضربات پنالتی در برابر منچستر یونایتد سر تسلیم فرود آورد و باز هم از کسب عنوانی بین‌المللی محروم ماند. در جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۰۸ نیز آلمان به رهبری بالاک تا به فینال بازی‌ها پیش رفت، اما در دیدار نهایی مغلوب تیم ملی اسپانیا شد.

اگر چه بالاک تا به حال با بایرن مونیخ و چلسی لندن عنوان‌های ملی متعددی را به دست آورده، اما هنوز هم از کسب عنوانی بین‌المللی محروم مانده است.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید