خرید شال حائري: امضاي توافقنامه با آمريكا حرام است

آيت الله سيد كاظم حسيني حائري، از مراجع عظام تقليد كه مقلدان فراواني در ميان شيعيان عراق دارد با صدور فتوايي، امضاي توافقنامه امنيتي بين دولت عراق با آمريكا را حرام اعلام كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس، در متن اين فتوا كه در قالب بيانيه‌اي صادر شده است، آمده است: «بسم الله الرحمن الرحيم. فرزندان عزيزم در عراق؛ السلام عليكم و رحمة الله و بركاته. ما از فشارهايي كه نيروهاي اشغالگر بر دولت عراق وارد مي‌آورند تا موافقت آنها را با توافقنامه ذلت‌بار موسوم به توافقنامه بلندمدت امنيتي را به دست آورند، اطلاع داريم و مي‌دانيم كه اين توافقنامه به از دست دادن حاكميت ملي عراق و پذيرش ذلت و خواري خواهد انجاميد.»
اين بيانيه كه با عنوان «تأكيد بر حرام‌بودن پذيرش توافقنامه امنيتي» منتشر شده است، مي‌افزايد: «ما در بيانيه‌هاي پيشين خود،‌ حرمت موافقت با اين توافقنامه را توضيح داده بوديم و در اين بيانيه نيز براي بار سوم خطاب به اين نيروهاي اشغالگر تأكيد مي‌كنيم كه “لَقَدْ جِئْتُمْ شَيْئاً إِدّاً * تَكَادُ السَّماوَاتُ يَتَفَطَّرْنَ مِنْهُ وَتَنشَقُّ الاَْرْضُ وَتَخِرُّ الْجِبَالُ هَدّاً ” (چيز ناپسندي آورده‌ايد! چيزي نمانده است كه آسمان‌ها از آن بشكافند و زمين چاك خورد و كوه‌ها به‌شدت منهدم شود. آيات 89-90، سوره مباركه مريم).
اين مرجع تقليد در ادامه با اشاره به تبعات نامطلوب امضاي چنين توافقنامه‌اي آورده است: «در سخنان خود خطاب به همه عراقي‌هايي كه با اين موضوع در ارتباطند، تأكيد مي‌كنيم كه “هر كه به اشغالگران در آنچه مي‌خواهند كمك كند خداوند هرگز اين گناه او را نخواهد بخشيد و ملت مظلوم عراق، حوزه علميه و هيچ مسلمان باوجداني كه به روز حساب ايمان داشته باشد نيز هرگز با او مسامحه نخواهند كرد.” وَقُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللّهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ. (پس بگو عمل كنيد كه خداوند و پيامبر او و مؤمنان، عمل شما را خواهند ديد.»
آيت‌الله حائري بيانيه خود را با اين عبارت به پايان برده است كه «درود و رحمت خداوند و بركات او بر شما اي فرزندان غيرتمند ما در عراق؛ درود از سوي پدري با چشماني خون‌بار و قلبي مجروح. كاظم الحسينيّ الحائريّ، 20 شوّال 1429 هجري قمري.»

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید