خرید شال همه حمله، همه دفاع

باز هم جدال منچستريونايتد و سلتيک و به قول روزنامه «تايمز» باز هم جدال مائسترو پير و عصيانگر جوان. حالا اين دو در «اولدترافورد» عليه يکديگر شمشير خواهند کشيد تا جدال يکي از هجومي ترين تيم هاي اروپا مقابل يکي از دفاعي ترين تيم هاي آن کليد بخورد. جدال اين دو مربي يعني فرگوسن و استراکان همواره براي رسانه هاي انگليسي و اسکاتلندي جذاب بوده.

به نوشته روزنامه اعتماد، دو اسکاتلندي در دو جبهه متفاوت، يکي عليه تيمي از کشورش ولي شناخته شده بودن به عنوان افتخار اسکاتلند و ديگري در کنار تيمي از کشورش و معروف به جاه طلبي. گرچه استراکان جوان کوتاه آمده و در گفت وگوهاي مختلفش اعلام کرده ترجيح مي دهد جنگ هاي رسانه يي گذشته را فراموش کند اما براي رسانه ها چه چيزي جذاب تر از درام و شخصيت هاي حاضر در آن؟ استراکان که سعي مي کند تيمش را از کانون توجه درآورد، خيلي خوب مي داند که در بازي امشب در موضع ضعف قرار دارد.

سلتيک با بحران مصدوميت بازيکنانش روبه رو است و واقعيت آن است که پتانسيل تحقير شدن در «اولدترافورد» را تا بالاترين سطح ممکن دارد. تيم اسکاتلندي در 17 بازي از 18 مسابقه خارج از خانه اش در اروپا شکست خورده و بدون شک چيزي که بيش از همه گوردون استراکان را نگران کرده، خط حمله آتشين منچستر يونايتد است.

وين روني مهاجم تيم ملي انگليس اين روزها فوق العاده آماده است و زوج او در کنار ديميتار برباتوف بلغاري خط حمله يونايتد را تبديل به يکي از زهردارترين خطوط تيم هاي اروپايي کرده است. بدون شک حرف هاي گراهام تيلور کارشناس راديويي مسابقه بلاروس – انگليس اغراق نمي کرد وقتي مي گفت؛ «انگليس تنها کاري که بايد انجام دهد، رساندن توپ به روني است.»

او مقابل بلاروس دو گل زد و در ديدار برابر وست بروم که به پيروزي چهار بر صفر يونايتد انجاميد هم جزء گلزنان ديدار شنبه عصر يونايتد بود. در اين شرايط استراکان خوب مي داند که بايد جلوي روني را بگيرد؛ نکته يي که سرالکس فرگوسن هم تلويحاً به آن اشاره مي کند؛ «در حال حاضر روني در اوج است. او عالي بازي مي کند و اميدواريم اين روند ادامه داشته باشد.» گرچه فرگوسن از مهاجم کوتاه قامت ولي قلدرش انتظارات بيشتري دارد؛ «به نظر من او مي تواند از اين بهتر باشد. ما انتظار داريم وين در يونايتد پيشرفت کند و همان حرفي که راجع به رونالدو وقتي جوان تر بود، مي زديم.»

گرچه فرگي در گفت وگو با وب سايت اختصاصي يونايتد سعي کرد اختلافات قديمي با استراکان را وسط نکشد اما قطعاً او کارهايي که سرمربي کنوني سلتيک در زمان بازيکني اش انجام داده را فراموش نمي کند؛ زماني که او در سال 88 بازيکن منچستريونايتد بود و بدون اجازه از فرگوسن با باشگاه هاي ديگر همچون لانس فرانسه وارد مذاکره شد و کاري کرد تا فرگوسن بعدها در اتوبيوگرافي اش درباره او چنين بنويسد؛ «من هميشه موذي گري را در استراکان مي ديدم. اما هرگز فکر نمي کردم بدون اطلاع من با کسي وارد مذاکره شود آن هم بعد از کارهايي که برايش انجام دادم. بعد از اين بود که تصميم گرفتم. يک ذره هم نمي توانم به او اعتماد کنم. استراکان مي تواند با يک حرکت زير قولش بزند. من ديگر نتوانستم آن اعتماد لازم را به او بکنم.»

وقتي در آستانه اين بازي حساس از استراکان نظرش را در اين باره مي پرسند، با عصبانيت مي گويد؛ «اين سوژه خسته کننده شده. حالم را به هم مي زند. هر دو ما اين مسائل را فراموش کرده ايم.» و بعد از اين سعي مي کند داستان را به مصدوميت يان ونگورآ و هسلنيگ بهترين مهاجمش بکشاند؛ «من فقط به اين فکر مي کنم که باشگاه هاي بزرگ مدام بازيکنان خوب شان را عوض مي کنند و منچستريونايتد بيش از همه اين کار را انجام مي دهد.» او سعي مي کند پيروزي يک بر صفر در «پارک هد» در فصل 2007 – 2006 و شکست نزديک 2-3 آن سال در اروپا را به ياد آورد؛ جايي که او با دو تعويض تاکتيکي توانست تيمش را به پيروزي برساند.

با اين حال دست استراکان از هميشه خالي تر است. او ديگر شونسوکه ناکامورا که آن سال و در هر دو بازي رفت و برگشت، دو ضربه آزاد زيبا زد را در اختيار ندارد. در کنار ناکامورا بايد به مصدوميت جورجوس ساماراس و کريس کيلن اشاره کرد. استراکان هر قدر هم جسور باشد، براي تساوي به «اولدترافورد» مي رود. شک نکنيد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید