خرید شال جای خالی طرح تحول در برنامه پنجم کشور

گرچه هنوز هیچ گزارشی از شاخص‌های برنامه پنجم توسعه وجود ندارد و خبر‌ها حاكی است که روند مطالعاتی و تدوینی این برنامه نسبت به چند ماه اخیر تغییری نداشته و در مرحله تشكیل كمیته‌ها متوقف مانده است اما همچنان مسوولان معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری از نهایی شدن این برنامه تا پایان سال جاری خبر می‌دهند. آن هم در حالی‌كه در آستانه نهایی شدن و اجرای طرح تحول اقتصادی دولت قرار داریم و گفته می‌شود هنوز قیدی از بابت حذف یارانه‌ها و افزایش تدریجی قیمت حامل‌های انرژی در برنامه لحاظ نشده است.

با این حال دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در تشریح مراحل تصویب كلیات برنامه پنجم توسعه در مجمع تشخیص مصلحت نظام از نهایی شدن این برنامه در مجمع خبر داده و اعلام كرده است: تمامی نظرات كارشناسان كشور، دولت، قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی اخذ شده و در سیاست‌های كلی برنامه پنجم توسعه اعمال شده و هم‌اكنون این مجموعه كامل شده است.

محسن رضایی در گفت‌وگو با مهر افزود: «مجموعه این سیاست‌ها نزدیك به یك ماه قبل به رهبرمعظم انقلاب ارائه شده تا ایشان ملاحظه فرمایند و قطعا اصلاحاتی نیز انجام خواهند داد. بنابراین اگر این سیاست‌ها از سوی رهبرمعظم انقلاب تصویب و ابلاغ شود مبنای برنامه‌ریزی برای تهیه برنامه پنجم توسعه قرار خواهد گرفت.» وی درخصوص روند اجرای سند چشم‌انداز 20 ساله تصریح كرد: روند اجرای سند چشم‌انداز 20 ساله كشور «كند ولی رو به پیشرفت» است به خصوص از سال گذشته مجلس، دولت و قوه قضائیه فعالیت‌هایی را برای اجرایی كردن این سند شروع كرده‌اند. رضایی گفت: سند چشم‌انداز قوه قضائیه تهیه و به تصویب رسیده، ضمن اینكه اكثر وزارتخانه‌ها و استانداری‌ها نیز چشم‌اندازهای منطقه‌ای و بخشی خود را تهیه كرده‌اند كه برخی از آنها به تصویب رسیده و برخی در حال بحث و مذاكره است. دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص طرح تحول اقتصادی دولت نیز خاطرنشان كرد: طرح تحول اقتصادی هنوز به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه نشده تا بتوان نظر جمعی را درخصوص آن اعلام كرد ولی سیاست كلی مجمع تشخیص مصلحت نظام این است كه برای هر اقدام تحول آفرین در اقتصاد حمایت‌های خود را صورت دهد. به گفته وی مهم این است كه اهداف و طرح‌ها مسیر قانونی خود را طی كرده و نظرات كارشناسان درخصوص آنها جلب شود. نامه نهاوندیان به برقعی درباره

برنامه پنجم
اما ظاهرا نگرانی‌ها نسبت به روند تدوین برنامه‌ای كه برای نخستین‌بار از حوزه اختیارات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خارج شده به بخش خصوصی نیز راه یافته است. روز گذشته رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران از ارسال نامه‌ای به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری درباره تدوین برنامه پنجم توسعه خبر داد. محمد نهاوندیان در گفت‌وگو با مهر درخصوص روند كار كارگروه تدوین برنامه پنجم توسعه در پارلمان بخش خصوصی گفت: یكی از كمیسیون‌های پانزده‌گانه تخصصی كه در دوره جدید فعالیت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران شروع به كار كرد، كمیسیون اقتصاد كلان اتاق است كه مطالعه خوبی در رابطه با محورهای اصلی برنامه پنجم توسعه انجام داده است. رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به آماده شدن گزارش این كمیسیون درخصوص روند بررسی كلیات برنامه پنجم توسعه افزود: بخش خصوصی آمادگی حضور در جلسات تصمیم‌گیری درخصوص روند تدوین برنامه پنجم توسعه را دارد كه این موضوع در قالب نامه‌ای به امیرمنصور برقعی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری ارسال شده است. وی تصریح كرد: قطعا نمایندگان پارلمان بخش خصوصی در جلسات كمیسیون‌های تخصصی كارگروه تدوین برنامه پنجم توسعه نیز حضور فعال خواهند داشت. به گفته نهاوندیان، گزارشی كه هم‌اكنون از سوی اتاق بازرگانی تدوین شده به بررسی كلیات برنامه پرداخته و به صورت تك‌تك و جداگانه در بخش‌های تخصصی این برنامه نیز بررسی انجام داده است. در این راستا پیشنهادات مشخص اتاق بازرگانی به كمیسیون‌های تخصصی كارگروه تدوین برنامه پنجم توسعه ارائه خواهد شد.

اتمام تدوین برنامه پنجم قبل از پایان سال جاری
در همین حال، سیدمحمدقاسم حسینی معاون برنامه‌ریزی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری از اتمام كار تدوین برنامه پنجم قبل از پایان سال جاری در دولت و ارائه آن به مجلس خبر داده است. وی با اعلام این مطلب كه شاه بیت سیاست‌های ابلاغی برنامه پنجم، اصل 44 قانون اساسی است، تصریح كرده است: دولت ضمن اینكه در برنامه پنجم توجه خاصی به سیاست‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی و خصوصی‌سازی دارد، بحث طرح تحول اقتصادی را كه اكنون توسط رئیس‌جمهوری در حال اجرا است، مبنای كار در تدوین برنامه پنجم قرار خواهد داد. قرار بود تدوین برنامه پنجم براساس رویكرد جدید با محوریت الگوی اسلامی- ایرانی باشد. همچنین گفته می‌شد این برنامه متفاوت از برنامه چهارم خواهد بود، هم به لحاظ مبانی و نظری و هم به لحاظ محتوا و شكل.

اما ظاهرا هنوز از شاخصه‌های آرمانی دولت در این برنامه خبری نیست و همانطور كه پیش از این نیز گفته شده بود و البته انتظار آن می‌رفت این برنامه نیز به صرف تغییراتی در احكام برنامه چهارم نهایی شود..

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید