خرید شال ديدار مسعود بارزاني با متکی

مسعود بارزاني رييس منطقه كردستان عراق كه براي ديدار رسمي در تهران به سر مي‌برد با منوچهر متكي وزير امور خارجه كشورمان ديدار و گفتگو كرد.

به گزارش ايسنا، متكي در اين ديدار با اشاره به مشتركات ديني، تاريخي و ظرفيت‌هاي خوب دو كشور، توسعه مناسبات با عراق را در همه زمينه‌ها متين و گسترده خواند و اظهار كرد: تشكيل كميسيون عالي همكاري‌هاي مشترك دو كشور به رياست نخست وزير عراق و معاون اول رياست جمهوري اسلامي ايران كه تاكنون چند نوبت تشكيل شده و تصميمات مهمي در زمينه اقتصادي، اجتماعي و امنيتي اتخاذ كرده دليلي بر اراده جدي در گسترش روابط است.

وزير امور خارجه كشورمان امضاي ياداشت تفاهم همكاري در بخش‌هاي راه و ترابري، حمل نقل، تجارت، انرژي، IT و امور بهداشتي در همه مناطق عراق از جمله كردستان با ايجاد تسهيلات رفت و آمد براي بازرگانان و تجار دو طرف و ايجاد مرزي جديد براي تبادل تجاري را از ديگر اقدامات دو كشور براي استفاده از ظرفيت‌هاي فراوان نام برد.

متكي حجم مبادلات تجاري دو كشور را سه ميليارد دلار اعلام و تاكيد كرد: دو كشور با توجه به عمق روابط توانايي افزايش سقف را به صورت جهشي دارا هستند.

وزير امور خارجه كشورمان در اين ديدار خواستار پيگيري جدي بازداشت غيرقانوني كارمندان ربوده شده ايراني توسط آمريكا در كردستان عراق شد.

بارزاني نيز با اشاره به روابط خوب و نقش ايران در مبارزات مردم عراق عليه ديكتاتور عراق، گفت: در گذشته و بعد از سقوط صدام هميشه هماهنگي بين ما و ايران وجود داشته است.

وي با بيان اين‌كه رهبران كرد به دنبال وحدت و يكپارچگي عراق هستند، تاكيد كرد: ما بايد عراق بعد از صدام را به صورت يك پارچه حفظ كنيم و بسازيم.

بارزاني بر پايبندي و تمسك به قانون اساسي، وحدت و يكپارچگي عراق تاكيد كرد و گفت: ايران در روند سياسي عراق تا تشكيل دولت مردمي هميشه در كنار عراقي‌ها بوده است و ما هيچ‌وقت اجازه نمي‌دهيم عليه جمهوري اسلامي كه شريك و برادر مطمئن ما است، از خاك عراق اقدامي صورت گيرد. محال است اجازه چنين اقدامي را بدهيم.

وي درخصوص كارمندان ايراني سر كنسرلگري جمهوري اسلامي ايران اظهار كرد: ما ضمن محكوم كردن اين اقدام، سرسختانه عليه چنين حركتي موضع‌گيري كرديم و تلاش براي آزادي آن‌ها را هيچ‌گاه از دستور ملاقات‌ها خارج نكرده‌ايم.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید