خرید شال نشست همسایگان عراق در امان

وزیران کشور همسایگان عراق شامل ایران ، کویت ، عربستان ، اردن ، عراق ، سوریه و ترکیه امروز – پنج شنبه – در نشست مشترکی در امان پایتخت اردن ، اقدامات یک سال اخیر خود را در کمک به اوضاع امنیتی عراق بررسی و دستور کار یک سال آینده را تعیین می کنند.

به گزارش واحد مرکزی خبر از امان : همکاری و مبادله اطلاعات در خصوص مبارزه با تروریسم ، مراقبت از مرزها ، مبارزه با مدارک جعلی سفر ، رخنه و قاچاق افراد به داخل عراق یا خارج از این کشور و کمک به بازگشت پناهندگان عراقی از محورهای دستور کار نشست امروز است.

جمهوری اسلامی ایران هم از اقدامات عمرانی در مرزهای خود با عراق و ایجاد دو نقطه جدید مرزی برای تسهیل در تردد اتباع دو کشور گزارش خواهد داد.

ایران برای دستور کار آینده این اجلاس پیشنهاد جدیدی هم دارد.

توسعه مبادلات بازرگانی و تجاری ایران و عراق از دیگرمحورهای گزارش ایران در پنجمین اجلاس وزرای کشورهای همسایه عراق است.

جمهوری اسلامی ایران برای گسترش بازارچه های مرزی و سرمایه گذاری در گمرکات مرزی اقدامات مناسبی کرده و اعتبار عمران مرزهای ایران با عراق به 400 میلیارد ریال رسیده است.

وزیران کشور کشورهای همسایه عراق در نشست قبلی خود که پارسال درکویت برگزار شد، بر ضرورت مقابله با خشونت و تروریسم و حفاظت از وحدت سرزمین عراق تاکید کرده بودند.

نخستین اجلاس وزاری کشورهای همسایه عراق به ابتکار جمهوری اسلامی ایران ، آذر 1383 در تهران برگزار شد و پس از آن به ترتیب ترکیه ، عربستان وکویت میزبان این اجلاس بودند.

کردان وزیر کشور که در صدر هیئتی سیاسی – انتظامی به منظور شرکت در پنجمین اجلاس وزیران کشور همسایگان عراق ، به اردن رفته است ، در فرودگاه ملکه علیا امان گفت : نفس حضور وزیران کشور همسایگان عراق در نشست امان ، نشانه اهتمام این کشورها برای رفع مشکلات این کشور است.

وی ضمن قدردانی از میزبانی دولت اردن در برگزاری پنجمین نشست وزیران کشور همسایگان عراق ، توسعه روابط این کشورها با یکدیگر به ویژه تشریک مساعی در حل معضلات مردم عراق را خواستار شد.

وزیر کشور اردن نیز ضمن خیر مقدم به هیئت ایرانی ، بر ضرورت توجه جدی به مشکلات مردم عراق تاکید کرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار واحد مرکزی خبر درباره موضع دولت اردن در قبال توافقنامه امنیتی امریکا و عراق ، خواست دولت و ملت عراق را خواست همسایگان این کشور خواند و گفت: ما با آنچه دولت و ملت عراق اراده رسیدن به آن را دارد و یا خواهان رفع آن است ، موافقیم.

الفایز عراق را کشوری مسلمان خواند و گفت: استقلال عراق ، حق مسلم مردم آن کشور است و نشست امان نیز موید همین امر است.

وزیر کشور اردن نشست پنجم وزیران کشور همسایگان عراق را دارای رویکردی مثبت دانست و ابراز امیدواری کرد مجموعه تلاشهای همسایگان عراق به بازگشت امنیت و آسایش این کشور منجر شود.

گفته می شود وزیر کشور مصر نیز به عنوان عضو ناظر اجلاس پنجم در امان حضور خواهد یافت.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید