خرید شال هنر، راهي مؤثر براي القاي فرهنگ عفاف

يکي از راه‌هاي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، استفاده از هنر است که در اين راستا، نخست بايد هنرمندان را بشناسيم تا از راه هنر، آنان که در اذهان اثرگذار و ماندني‌تر است، به القاي فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه بپردازيم.
پروين سليحي، دبير جشنواره عفاف و حجاب نور در گفت‌وگو با خبرنگار شوراي اطلاع رساني نخستين جشنواره بين‌المللي نور، با بيان اين مطلب به حديثي از امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: ايشان مي‌فرمايند که مردم را دعوت کنيد به خير و نيکي، به غير از زبانتان يعني با رفتار و عمل خود، مردم را وادار به دعوت کنيد که تأثيرگذاري آن به مراتب بيشتر است. بنابراين براي تثبيت و تقويت هرگونه هنجار در جامعه، بهتر است با رفتار و اعمال خودمان به القاي مفاهيم ارزشي، اخلاقي و ديني بپردازيم.
دبير جشنواره عفاف و حجاب نور، هدف اصلي اين جشنواره را نهادينه کردن و ترويج فرهنگ عفاف و حجاب بيان کرد و افزود: ايجاد فضاي رقابتي مثبت براي افرادي که مي‌توانند به خلق آثاري ماندگار و خاص در زمينه عفاف و حجاب بپردازند، هدف مهم اين جشنواره است.
سليحي اهداف کلي جشنواره را تعالي و گسترش هنر ديني و کشف رهيافت‏ها و اصالت‏هاي هنر ملي و بومي با محوريت عفاف و حجاب برشمرد و گفت: هدف مهم ديگر ما از برگزاري جشنواره، تکريم و تشويق کساني است که به نوعي خدماتي را براي جامعه ارايه مي‌دهند و کارهايي را توليد مي‌کنند که بر رفتارها و هنجارهاي جامعه اثرات مطلوب مي‌گذارد.
وي با اشاره به اينکه جشنواره عفاف و حجاب از سال گذشته کار خود را با تشکيل پنج بخش آغاز کرد، افزود: به طور کل، حدود شش هزار اثر در بخش‌هاي گوناگون فيلم (فيلم کوتاه، بلند، مستند، ترکيبي، پويانمايي، نمآهنگ)، فيلمنامه و بخش ويژه 213 ثانيه‌اي با موضوع عفاف در رفتار، بخش عکس (شامل آثار خلاقه، خبري و حجاب در اقوام)، بخش گزارش‌هاي رسانه‌‌اي (شامل گزارش‌هاي تلويزيوني، راديويي، مکتوب)، در بخش رسانه‏هاي ديجيتال (شامل وب سايت‌ها، وب لاگ‌ها، نرم‌افزارهاي چند رسانه‌اي و تلفن همراه) و بخش آثار پژوهشي و ادبي (شامل شعر، داستان و مقاله‌هاي کوتاه و بلند) به دبيرخانه فرستاده شده است.
وي برگزارکنندگان جشنواره را دفتر امور زنان سازمان صداوسيما و باشگاه خبرنگاران جوان ذکر کرد و گفت: شرکت کنندگان در جشنواره عبارتند از: مرکز امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوي، گروه مشاوران جوان رياست جمهوري، سازمان تبليغات اسلامي و سازمان ملي جوانان و حاميان جشنواره هم شبکه‌هاي تلويزيوني و راديويي، سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزارت امور خارجه، ستاد احياي امر به معروف و نهي از منکر، دفتر امور بانوان شهرداري تهران، سازمان ميراث فرهنگي، آژانس عکس ايران و خانه عکاسان که اين همکاري سازمان‌ها، خود نشانگر کار بزرگ اين جشنواره است.
گفتني است، همايش اختتاميه نخستين جشنواره بين‌المللي توليدات رسانه‌اي عفاف و حجاب (نور) 9 آبان ماه در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي سازمان صدا و سيما برگزار خواهد شد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید