خرید شال وین میزبان نمایندگان اوپک

نماینده ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) با اشاره به اینکه فضای عمومی مبنی برمدیریت بازار جهانی نفت است ، از رایزنی هیئت ایرانی با برخی اعضای اوپک در روز پنج شنبه در وین خبر داد.

خطیبی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر افزود: هم اکنون برداشتی که وجود دارد بیانگر نبود مدیریت در بازار جهانی نفت است چون تقاضا کاهش یافته اما عرضه به همان میزان قبل است.

وی گفت: در بخش تقاضا اتفاق بزرگی روی داده است و آن بحران اقتصادی حاکم بر کشورهای صنعتی است اما در عرضه این اتفاق نیافتاده است تا تعادل برقرار شود.

نماینده ایران در اوپک همچنین درباره میزان کاهش سقف تولید اوپک افزود: باید به اجلاس اضطراری رفت و دید آیا اعضای اوپک حاضر می شوند تولید خود را کاهش دهند یا خیر، همه چیز آنجا معلوم می شود.

وی گفت: صحبت غالب کاهش روزانه یک تا یک و نیم میلیون بشکه است؛ هر چند نیاز کاهش بیش از این است و احتمال کاهش روزانه دو و حتی بیشتر هم وجود دارد، اما به هر حال تلاش خواهیم کرد.

وزیر نفت نیز به تازگی اظهار داشت که پیش‌بینی می‌شود با توجه به کاهش تقاضای جهانی برای نفت خام که بین 8 تا 10 درصد است، اوپک در نشست روز جمعه سقف تولید خود را بین 2 تا 2 و نیم میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

نماینده ایران در اوپک با بیان اینکه باید تلاش کرد برای مدیریت بازار جهانی نفت،‌ کاهشی بیش از این داشته باشیم افزود: البته مهمتر از بحث مقدار کاهش، پیام این اجلاس یعنی به انضباط کشاندن بازارهای جهانی نفت به مانند گذشته است.

خطیبی با اشاره به نقش کشورهای تولید کننده غیر اوپک در مدیریت بازار جهانی نفت گفت: البته همکاری این کشورها خیلی خوب است اما اگر آنها خیلی سخت و زمانبر باشد( که معمولا اینطور است) اوپک نمی تواند منتظر آنها بشود چون عکس العمل ها باید خیلی سریع باشد.

وی افزود: عزم اوپک برای مدیریت بازار نفت بسیار جدی است این پیام اگر به گوش بازارهای جهانی نفت برسد و درک شود، بسیار سودمند و مفید خواهد بود.

هیئت ایرانی به سرپرستی نوذری وزیر نفت بامداد فردا برای شرکت در نشست اضطراری سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) به وین پایتخت اتریش سفر خواهد کرد.

نشست اضطراری اوپک جمعه سوم آبان برگزار می شود.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید