خرید شال الزام مشتریان برای افتتاح حساب 50 هزار تومانی

در آستانه تشویق مشتریان به پرداخت قبض‌ها از طریق سیستم‌های الکترونیک چون دستگاه‌های خودپرداز، تلفن و موبایل، برخی بانک‌های دولتی مراجعه کنندگان را به افتتاح حسابی با موجودی حداقل 50 هزار تومان الزام می‌کنند.

به نوشته سرمایه، این اقدام زمانی شدت پیدا کرد که بانک‌ها اعلام کردند از مهر سال جاری از دریافت هرگونه قبض به صورت حضوری خودداری خواهند کرد. اما تمامی مسوولان بانکی این اقدام را نادرست و غیرقانونی دانستند. اقدامی که برخی شعب به صورت خودسرانه آن را در پیش گرفته بودند.

مسوولان بانکی همگی با توجه به مزایای این اقدام بر عدم دریافت قبض‌ها به صورت حضوری اتفاق نظر دارند اما در زمان اجرایی شدن کامل آن اختلاف‌نظر وجود دارد.

مهران شریفی مدیر نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در گفتگو با «سرمایه» به زمان خاصی در این زمینه اشاره نمی‌کند: «برای اجرایی شدن کامل دریافت نکردن قبض‌ها در بانک‌ها نیاز به فرهنگ‌سازی میان افراد است. زمانی که تعداد افراد استفاده کننده از شیوه‌های الکترونیک بیش از پرداخت به صورت حضوری نشود، بانک‌ها موظفند قبض‌ها را به صورت حضوری نیز دریافت کنند.»

اجبار افراد برای افتتاح حساب برای پرداخت قبض‌ها تا سقف 50 هزار تومان، منابع جدیدی را برای بانک به همراه دارد. با توجه به اینکه قبض‌های آب، برق، گاز و تلفن در فاصله‌ای بین 5/1 تا 2 ماه صادر می‌شود مدت رسوب این مقادیر در بانک نیز به همین مدت خواهد بود.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خرید